W dniu 27 marca 2018 roku młodzież z Zespołu Szkół Nr 1 udała się na pielgrzymkę do Częstochowy w intencji maturzystów. Uczniowie klas maturalnych uczestniczyli we Mszy św., w indywidualnych modlitwach przedstawiali swe prośby Matce Bożej, zwiedzali bazylikę. W drodze powrotnej uczestnicy pielgrzymki zatrzymali się w restauracji „Camelia”, gdzie zjedli obiad ufundowany przez pana Waldemara Domagałę. W ten sposób pan Waldek podziękował wszystkim maturzystom za ich sportowe, logistyczne i gastronomiczne zaangażowanie i pomoc w organizacjach konferencji piłkarskich Grassroots oraz innych imprez i zawodów sportowych, które w ostatnich latach organizował.

Jest już tradycją, że z okazji zbliżających się świąt klasa III technikum żywieniowego i hotelarskiego pod kierunkiem wychowawcy wspólnie gotuje i biesiaduje przy suto zastawionym stole. Tak tez stało się dnia 26.03.2018 r. na zajęciach pracowni gastronomicznej, kiedy uczniowie w oczekiwaniu na Święta Wielkiej Nocy upichcili świąteczne śniadanie, w wersji staropolskiej z nutką nowoczesności. Nie mogło więc zabraknąć żuru, pieczonej szynki, białej kiełbasy, jaj, sałatek i bab, którym nikt nie mógł się oprzeć. Potrawą polecaną na przystawkę był tatar z łososia i awokado serwowany na ciemnym żytnim chlebie.

W czwartek 22 marca nasi pierwszoklasiści z Technikum Hotelarstwa- Kinga Pater, Aleksandra Walasek, Patrycja Kot, Katarzyna Gardynik, Katarzyna Mendyk oraz Technikum Logistycznego- Przemysław Czeczot i Mateusz Kosik, wzięli udział w ogólnopolskim konkursie językowym UNDERSTAND. Celem, jaki stawia organizator konkursu jest rozbudzanie zainteresowań uczniów poprzez wykorzystywanie rywalizacji i nowoczesnych technologii. Uczestnicy w ciągu 60 minut musieli odsłuchać i rozwiązać 24 zadania  w języku angielskim, o różnym poziomie trudności. Aby udzielić prawidłowej odpowiedzi nie wystarczyło jedynie zrozumieć tekst, należało również wykazać się wiedzą na tematy dotyczące życia codziennego, historii czy kultury. Niektóre pytania stanowiły naprawdę duże wyzwanie.