W dniu 06 listopada 2013 roku odbyły się na terenie Zespołu Szkół Nr 1 w Opatowie eliminacje szkolne XXVII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem „ Strefa euro – szansa, czy zagrożenie ? ".W tym projekcie edukacji ekonomicznej wzięli udział uczniowie trzeciej i czwartej klasy Technikum ekonomicznego. Honorowy patronat nad Olimpiadą objął profesor Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego.

Podstawowym celem tego projektu ekonomicznego było poszerzenie wiedzy naszych uczniów na temat mechanizmów funkcjonowania współczesnej gospodarki rynkowej – powiedział Piotr Banaczyk – nauczyciel przedmiotów ekonomicznych w Zespole Szkół Nr 1 w Opatowie. Opracowana przez organizatorów formuła przedsięwzięcia pozytywnie wpłynęła na rozwój procesu samodzielnego i abstrakcyjnego myślenia wśród uczestników tego typu zawodów. Należy w tym miejscu podkreślić wysoki stopień trudności tego przedsięwzięcia wynikający bezpośrednio z szerokiego zakresu tematycznego obejmującego wiedzę z takich dziedzin jak: ekonomia, finanse, bankowość, prawo, czy przedsiębiorczość. Takie szerokie spektrum wiedzy, którą należy posiąść by dobrze się zaprezentować w tej formie rywalizacji powoduje, że ten projekt edukacyjny ma niewątpliwie ogromny wymiar naukowy, co sprzyja właściwemu wyborowi dalszej drogi kariery edukacyjnej i zawodowej przez naszych uczniów. Moim zdaniem realizacja takiej formy działalności przez tą szkolną organizację, którą od kilku lat kieruje wpływa wydatnie na jakość kształcenia w zakresie szeroko pojętej ekonomii i finansów w tej placówce oświatowej - tłumaczy Piotr Banaczyk – opiekun Szkolnego Klubu Przedsiębiorczości.