Patriotyzm stanowi niezwykle istotną kwestię wychowania uczniów w "szkole na górce''. W związku z tym czymś zupełnie naturalnym było włączenie się całej społeczności naszej szkoły w obchody 100- lecia Niepodległości naszej ojczyzny Przez cały tydzień prowadzone były u nas różne działania wpisujące się w te szczególne obchody - powiedziała Magdalena Gdowska - dyrektor ZS nr1 w Opatowie. Uczniowie Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych postanowili uczcić ten czas poprzez kultywowanie rodzimej tradycji kulinarnej i w związku z tym wzięli udział w „Tygodniu gotowania polskich potraw”. Podczas zajęć w pracowni gastronomicznej młodzi kucharze przygotowali potrawy kuchni polskiej, które były inspirowane barwami narodowymi. Kulminacją tegorocznych gastronomicznych obchodów Święta Niepodległości były zmagania w konkursie „Potrawy Kuchni Polskiej”. Inspiratorkami i organizatorkami „Tygodnia gotowania polskich potraw” były nauczycielki Dorota Pitek, Agnieszka Spała i Monika Wicha. Gościem specjalnym obchodów był regionalista opatowski pan Zbigniew Zybała, który przybliżył młodzieży zagadnienia kulinarne w Polsce na przestrzeni dziejów w cyklu prelekcji „Tajemnice i tradycje kuchni (staro)polskiej”. Kolejnym przedsięwzięciem, które pomógł zrealizować pan Zbigniew Zybała były zajęcia, na temat „Motyw Niepodległej w kulturze i sztuce”. Młodzież wysłuchała ilustrowanych slajdami prelekcji, przedstawiających twórczość malarzy, rzeźbiarzy, pisarzy, poetów tworzących z miłości do Ojczyzny, z tęsknoty za Jej wolnością i z radości, że Niepodległość nadeszła. Prezentowane były też dzieła, przeniesione specjalnie na tę okazję z Podziemi Opatowskich, a wykonane przez miejscowych artystów – Stanisława Kwiatkowskiego i Zygmunta Niewiadomskiego. Lekcje były okazją do zaprezentowania naszych bohaterów walk o niepodległość.

Ponieważ 100-lecie Odzyskania Niepodległości można świętować na różne sposoby, na naszym nowopowstałym boisku wielofunkcyjnym został rozegrany finałowy mecz będący zakończeniem turnieju piłkarskiego upamiętniającego tak ważne dla naszej ojczyzny wydarzenia. Mistrzostwo szkoły zdobyła klasa III Lieum Służb Mundurowych, a w nagrodę pamiątkowy puchar - poinformował pan Waldemar Domagała - organizator turnieju. W duchu sportowej rywalizacji i w celu uczczenia Niepodległej, uczniowie ,,szkoły na górce,, uczestniczyli także w VI edycji Biegu Niepodległościowego. Zwycięskie medale i puchary w kategorii dziewcząt zdobyły uczennice: Katarzyna Gardynik z klasy II Technikum Hotelarskiego- I miejsce i Aleksandra Gawlak z klasy I Liceum Służb Mundurowych - II miejsce. Niezwykle istotnym elementem obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości była uroczystość przekazania Zespołowi Szkół nr1w Opatowie sztandaru przez Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Był to wielki zaszczyt i ogromne wyróżnienie dla szkoły- powiedziała pani Edyta Gwoździk - nauczyciel koordynujacy pracę klas mundurowych. Panie Maria Bielecka i Sabina Firmanty oraz pan podporucznik Feliks Krawczyk wręczyli sztandar pani dyrektor Magdalenie Gdowskiej, która przekazała go pod opiekę uczniom klas mundurowych. Z tej okazji pani Edyta Gwoździk wraz z Grupą Teatralną ,, Ingenium'' przygotowała patriotyczny spektakl ,, Jest takie miejsce'', który wzruszył publiczność i dostarczył wielu refleksji związanych z historią naszej ojczyzny. Kulminacja obchodów 100 lecia Niepodległej miała miejsce 11.11.2018 roku. Dyrekcja, nauczyciele oraz młodzież klas mundurowych z wychowawcami p.Edytą Gwoździk i panami Markiem Frejlichem oraz Robertem Gubernatem uczestniczyli w uroczystej Mszy Św, odprawionej w intencji ojczyzny. Oprawę artystyczną Mszy Św. przygotowali uczniowie z Grupy Teatralnej ZS nr1 w Opatowie prowadzeni przez panią Edytę Gwoździk. Dalsza część uroczystosci odbyła się na Rynku Opatowa, gdzie po okolcznościowych przemowach wladz samorządowych przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod pomnikem mjr Ludwika Topór- Zwierzdowskiego. Uczniowie klas mundurowych zaciągnęli wartę honorową przy pomniku.
Jestem dumna z waszej pełnej patriotyzmu postawy – powiedziała pani dyrektor Magdalena Gdowska, dziękując młodzieży oraz ich wychowawcom za przybycie.