Wiosna przybyła a wraz z nią wszystko wokół zazieleniło się i w każdym z nas zakwitła energia i zakiełkowały nowe pomysły. Poczuli to także nauczyciele i uczniowie ZS nr 1 w Opatowie. Z inicjatywy pani Agnieszki Zwolskiej, Edyty Gwoździk, Marty Firmanty, Agnieszki Frejlich, zostały zorganizowane Dni Wielkanocnych Przygotowań, w którym uczestniczyła młodzież z klas I i II LOM, I TL i TMR oraz II TŻiUG. Pani Agnieszka Zwolska ze szkolnej biblioteki odnalazła najstarsze wydania powieści "Chłopi" Władysława Reymonta, aby młodzi czytelnicy mogli poczuć ducha przeszłości. Czytali fragmenty poświęcone zwyczajom obchodzenia Świąt Wielkanocnych. Pojawiły się opisy dotyczące kraszenia jajek, święcenia pokarmów, grzebania śledzia i noszenia żuru, śniadania wielkanocnego oraz dyngusa.

Młodzież klasy I i II LOM po wysłuchaniu literackich opisów z XIX w. Ochoczo zaangażowała się w prace artystyczne. Pod opieką pani Edyty Gwoździk tworzyli piękne bukiety wiosenne i dekorowali jajka posługując się różnymi technikami. Wykazali się niezwykłą pomysłowością i kreatywnością. Odkrytych zostało wiele talentów plastycznych. Natomiast pani Agnieszka Frejlich ze swoją klasą II TŻiUG zadbała o przepyszne dania wielkanocne, które wzbogaciły szkolne przygotowania do świąt. Na stole zawitał staropolski żur świętokrzyski, biała kiełbasa, jajka faszerowane i królowa dań sałatka jarzynowa. Pojawiły się także wyjątkowe słodkości, a wśród nich mazurki, baby wielkanocne, serniki i pascha. Potrawy cieszyły oko, ale także wybornie smakowały. Literatura nawiązująca do dawnych obyczajów i umiejętności artystyczno-kulinarne młodzieży ZS nr 1 w Opatowie szły ze soba w parze. W ten sposób nauczyciele i uczniowie uczestniczyli we wspaniałej uczcie, w której można było znaleźć coś zarówno dla ducha jak i dla ciała.