Uczniowie Technikum Hotelarstwa z Zespołu Szkół nr 1 w Opatowie cyklicznie odbywają zajęcia branżowe w kształceniu dualnym u pracodawców z regionu świętokrzyskiego, właścicieli hoteli: ***Miodowy Młyn w Opatowie, ****Bristol ART & Medical SPA w Busku Zdrój i ****Qubus w Kielcach. Korzyści z takiego sposobu kształcenia są obopólne, przyszli pracodawcy poznają wiedzę i umiejętności uczniów z branży hotelarskiej, a uczniowie natomiast zapoznają się przyszłymi miejscami pracy, mają możliwość zastosowania wiedzy teoretycznej w praktyce oraz poznania specyfiki kontaktów na linii pracodawca-klient. W ramach kształcenia dualnego uczniowie klas I i II Technikum Hotelarstwa z Zespołu Szkół nr 1 w Opatowie wraz z opiekunem Iwoną Winiarczyk – Kapsą wzięli udział w praktycznych zajęciach w cztero - gwiazdkowym hotelu klasy biznes Qubus położonym w centrum Kielc. Hotel Qubus należy do sieci 12 nowoczesnych hoteli w Polsce, dysponuje 162 miejscami noclegowymi w 90 pokojach. Młodzież w ramach zajęć praktycznych dowiedziała się, jak funkcjonuje obiekt, poznała charakter pracy w tego typu obiekcie oraz profil gościa.

Podczas zajęć prowadzonych przez dyrektora hotelu Przemysława Zębacza oraz asystującej mu specjalistki do spraw sprzedaży i marketingu Edyty Puto uczniowie mieli możliwość poznania organizacji pracy i zasad funkcjonowania poszczególnych działów (tj. dział recepcji, dział sprzedaży, służby pięter, techniczny, obsługi konsumenta) funkcjonalnych w sieci nowoczesnych hoteli Qubus. Młodzież zobaczyła część mieszkalną obiektu, zapoznania się z wyposażeniem różnego typu pokoi, układem funkcjonalnym i ich wystrojem. Ta część zajęć pozwoliła na utrwalenie wiadomości dotyczących różnych typów jednostek mieszkalnych. Uczniowie zobaczyli w jaki sposób hotel Qubus jest przystosowany do potrzeb obsługi gości niepełnosprawnych. Poznali rozwiązania proekologiczne stosowane w tym hotelu, ofertę usług dodatkowych proponowanych przez hotel. Uczniowie dowiedzieli się o rodzajach cen stosowanych w branży hotelarskiej oraz o udzielanych rabatach. Młodzież zobaczyła salę wielofunkcyjną odpowiednio wyposażone we współczesne środki techniczne, w której odbywają się szkolenia i konferencje. Pan dyrektor hotelu zachęcał młodych hotelarzy do zgłębiania tajników pracy w hotelu, zapewniał, że dobrze wykształcony, otwarty i chętny do pracy młody człowiek ma dużą szansę na znalezienie zatrudnienia w tej branży. Wizyta w hotelu była kolejną wspaniałą praktyczną lekcją z zakresu organizacji pracy w hotelarstwie, która z pewnością będzie bardzo pomocna podczas przygotowywania się do praktycznego egzaminu zawodowego, do którego przystąpi młodzież klas drugich już w czerwcu bieżącego roku.