W dniu 30 września 2016 r. w budynku Zespołu Szkół Nr 1 w Opatowie znaleziony został podejrzany pakunek. Pani dyrektor Magdalena Gdowska natychmiast podjęła decyzję o ewakuacji szkoły informując o tym policję i Powiatowy Sztab Kryzysowy. Sprawna ewakuacja wszystkich uczniów i pracowników zajęła zaledwie 4 minuty i 11 sekund. W tym samym czasie policja, straż i służby medyczne zjawiły się w szkole. Policyjni pirotechnicy szybko rozbroili bombę, a następnie z pomocą specjalnie wyszkolonego psa, namierzono i ujęto terrorystę - zamachowca. Na szczęście były to tylko Powiatowe Ćwiczenia Obronne wynikające z obowiązków ustawowych nałożonych na jednostki samorządu terytorialnego. Ćwiczenia te obserwowali urzędnicy z trzech gmin powiatu tj. Baćkowice, Sadowie i Opatów, a nadzorował Powiatowy Sztab Kryzysowy kierowany przez panów Stanisława Olszańskiego i Artura Kargulewicza, wspomaganych przez wicekomendanta Powiatowej Komendy Policji Andrzeja Skowrońskiego.

Wsród wielu obserwatorów ćwiczeń znaleźli się między innymi pani wójt gminy Sadowie Marzena Urban-Żelazowska i wicestarosta opatowski pan Gustaw Saramański.
Wszyscy przedstawiciele służb i obserwatorzy zostali zaproszeni na obiad przygotowany przez firmę „Bar u Reni” i obsługiwany przez uczniów Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych. „To była prawdziwa i profesjonalna lekcja o tym, jak zachować się w sytuacji kryzysowej. Życzę sobie i wszystkim, żeby nigdy w praktyce nie realizowali takiego scenariusza jaki dziś ćwiczebnie odbył się w naszej szkole. Serdecznie dziękuję służbom powiatowym, medycznym, strażakom i policji za tak sprawnie i efektownie przeprowadzone ćwiczenia” – powiedziała pani dyrektor Magdalena Gdowska.