"Do zobaczenia w dorosłym życiu, na innej drodze, na innym szlaku" -  słowa te stały się mottem uroczystości pożegnania absolwentów ZS Nr 1 w Opatowie, która odbyła się 29 kwietnia 2016r. Uczniowie klas Liceum Służb Mundurowych , Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, Technikum Ekonomicznego i Technikum Obsługi Turystycznej oraz Technikum Pojazdów Samochodowych po raz ostatni spędzili czas w obecności swych wychowawców i nauczycieli, pod których opieką pracowali przez kilka lat nauki w szkole. Było to wyjątkowo uroczyste spotkanie, podczas którego pani dyrektor Magdalena Gdowska dziękując młodzieży za ich ogromną pracę, aktywność i zaangażowanie w życie szkoły, jednocześnie życzyła kolejnych sukcesów na egzaminie maturalnym i w dalszej realizacji podczas wymarzonych studiów i pracy zawodowej. Uroczystość tę zaszczycili swą obecnością pani Aneta Bławat – radna Powiatu Opatowskiego oraz panowie mjr Jacek Kowalik i mjr Dariusz Wójcik  z Fundacji GROM COMBAT patronującej klasom mundurowym.

W ten wyjątkowy dzień przybyło do szkoły także wielu rodziców, którzy z dumą patrzyli na swe dorosłe już dzieci ,odbierające świadectwa ukończenia szkoły średniej. Kilkadziesiąt osób spośród absolwentów odebrało nagrody, statuetki i dyplomy jako podziękowanie za wysokie osiągnięcia podczas nauki w szkole, godne jej reprezentowanie w olimpiadach i konkursach oraz za działalność sportową i artystyczną. Miłą niespodzianką były nagrody przygotowane przez Fundację GROM COMBAT i Klub "Komandos'' dla uczniów najaktywniej angażujących się w szkolenia o charakterze militarnym. Szczególną nagrodą, będącą uhonorowaniem dla najwyższych osiągnięć w nauce szkolnej jest w ZS Nr 1 w Opatowie statuetka i tytuł ,, Primus Inter Pares''. Ten zaszczytny tytuł otrzymały absolwentki: Joanna Pypeć z Liceum Służb Mundurowych i Paulina Zygadło z Technikum  Ekonomicznego. Tradycją szkoły stały się też Listy Gratulacyjne dla rodziców wyróżniających się absolwentów. Wręczyła je pani dyrektor Magdalena Gdowska wraz z wychowawcami: p. Markiem Frejlichem, p. Agnieszką Spałą, p. Tomaszem Sewerą i p. Mariuszem Masternakiem. Było to podziękowanie za wychowanie tak wspaniałych młodych ludzi, którzy swą postawą, pracą i zaangażowaniem wyróżniali się podczas swojej nauki w szkole. Bardzo ważnym i wzruszającym elementem tej uroczystości było pożegnanie przez absolwentów sztandaru stanowiącego symbol szkoły. Przedstawiciele poszczególnych klas oddali hołd sztandarowi powtarzając za swoim kolegą Grzegorzem Włodarczykiem słowa roty pożegnalnej. Natomiast uczniowie klasy I LOM Katarzyna Grudzień i Konrad Zygadło w imieniu młodszych roczników podziękowali starszym koleżankom i kolegom za przyjaźń i pomoc, jaką od nich wielokrotnie otrzymali. Życzyli im, aby  dalsza życiowa wędrówka spełniła wszystkie ich oczekiwania i nadzieje. Kiedy zabrzmiał ostatni dzwonek , absolwenci udali się do sal na spotkanie z wychowawcami.