W ramach kształtowania u uczniów Zespołu Szkół Nr1 w Opatowie właściwych postaw w sytuacjach zagrożeń lub wypadków w dniu 20 kwietnia 2016 roku Dyrekcja Szkoły przy współpracy z Okręgowym Inspektoratem Pracy w Kielcach zorganizowała szkolenie dla uczniów na temat „Bezpieczeństwo i higiena pracy w gospodartwach rolnych”. Pierwszą część szkolenia prowadził Inspektor Państwowej Inspekcji Pracy Pan Stanisław Golmento. Przedstawił on młodzieży szereg ciekawych zagadnień dotyczących: uwarunkowań prawnych w zakresie BHP w rolnictwie, zagrożeń w środowisku pracy rolnika, przyczyn występowania chorób zawodowych oraz wypadków przy pracy w gospodarstwach rolnych, zasad ochrony zdrowia i życia w rolnictwie.

Druga część szkolenia obejmowała tematykę dotyczącą pierwszej pomocy przed medycznej. Zawodowy ratownik medyczny Pan Dawid Boduszek przedstawił uczniom typowe sytuacje, w których potrzebne jest udzielenie pierwszej pomocy. Szczegółowo omówił również zasady właściwej oceny sytuacji, efektywnego wzywania pomocy oraz wyjaśnił jak w sytuacjach nagłych samodzielnie i bezpiecznie zastosować zabiegi ratujące życie. Oprócz wiedzy teoretycznej uczestnicy szkolenia nabyli również umiejętności praktyczne. Mieli okazję poćwiczyć na fantomie resuscytację krążeniowo-oddechową oraz obsługę automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED). Szkolenie zakończyło się sprawdzianem uzyskanej wiedzy. Wszyscy uczestnicy otrzymali z rąk Pani Dyrektor oraz Przedstawiciela PIP Certyfikaty poświadczające ukończenie szkolenia, a uczniowie, którzy najlepiej opanowali przedstawione zagadnienia otrzymali nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego.