Pierwszy tydzień kwietnia 2016r. w Zespole Szkół Nr1 w Opatowie był czasem próbnych egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie. Uczniowie klas technikalnych oraz zawodowych mogli sprawdzić stan swojej wiedzy oraz umiejętności z kierunkowych przedmiotów zawodowych. Próbny egzamin składał się z dwóch części: teoretycznej - polegającej na rozwiązaniu testu oraz praktycznej- przeprowadzanej  na stanowisku egzaminacyjnym. Do egzaminu przystąpiła młodzież z technikum pojazdów samochodowych, mechanizacji rolnictwa, żywienia i usług gastronomicznych oraz z klas zawodowych o profilu: mechanik pojazdów samochodowych, sprzedawca, kucharz i monter-elektronik. "Zadania egzaminacyjne przygotowała Centralna Komisja Egzaminacyjna - powiedział kierownik szkolenia zawodowego w tutejszej szkole, Tomasz Sewera - natomiast w gestii nauczycieli było stworzenie warunków odpowiadających właściwemu egzaminowi. Dzięki temu nasi uczniowie zaznajomili się nie tylko z formułą egzaminu, ale poznali też procedurę egzaminacyjną i nauczyli się gospodarować wyznaczonym czasem.

W części teoretycznej egzaminowani musieli wykazać się umiejętnością rozwiązania testu teoretycznego, a w części praktycznej mieli obowiązek wykonać konkretną pracę z wykorzystaniem swojej wiedzy. Umożliwiliśmy uczniom sprawdzenie własnych umiejętności, których będą wymagać od nich egzaminatorzy, jak np. organizacja stanowiska pracy czy prezentowanie efektu wykonanego zadania”. Przyszłych fachowców w wielu dziedzinach nie opuścił dobry nastrój. Z sal egzaminacyjnych wychodzili zadowoleni. ,, Najbardziej obawiałem się odczytywania informacji przedstawionych w formie instrukcji, tabel i wykresów oraz przetwarzania danych liczbowych i operacyjnych. Okazało się jednak, że zadania nie były aż tak trudne, jak się spodziewałem'' - wyjaśnił Karol - uczeń technikum mechanizacji rolnictwa.