30 marca 2016 roku uczniowie Zespołu Szkół Nr1 w Opatowie z klas technikalnych zapoznali się z długo wyczekiwanymi wynikami egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele nie kryli zadowolenia, bowiem wyniki, choć nie były zaskoczeniem, okazały się bardzo wysokie. Nie do pokonania okazali się uczniowie z klas Technikum Ekonomicznego i Technikum Pojazdów Samochodowych, w tych oddziałach zdawalność była  stuprocentowa. Niewiele ustępowały im klasy Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych i Technikum Obsługi Turystycznej.  „Należy pamiętać, że na egzaminie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe przed uczniem postawione są większe wymagania niż na egzaminie maturalnym. Zdający musi wykonać zadania pisemne w części teoretycznej na co najmniej 50%, natomiast w części praktycznej na co najmniej 75%, na maturze wyznaczony jest próg zaledwie 30% - mówi Magdalena Gdowska, dyrektor tutejszej szkoły – satysfakcjonujący jest również średni wynik egzaminu. Gratuluję uczniom i ich rodzicom oraz życzę, aby powtórzyli swój sukces na maturze”.