Wspaniałą przygodę przeżyli uczniowie ,,mundurówki'' ZS Nr1 z Opatowa doświadczając smaku żołnierskiego życia na poligonie w Żaganiu. Rytm dnia żołnierzy stał się dla opatowskich uczniów faktem już od chwili zakwaterowania w obozowisku "Karliki'' poprzez głośną pobudkę i porannną zaprawą, posiłki z kuchni polowej aż po kończący dzień pełen szkoleń i zadań  apel wieczorny i capstrzyk.To właśnie tam w pierwszym tygodniu pażdziernika odbył się II Centralny Zlot Klas Mundurowych – Żagań 2015. Organizatorami byla 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej, byli żołnierze 62 KS COMMANDO i MON. Klasę mundurową z ZS Nr1 w Opatowie wytypowało Kuratorium Oświaty w Kielcach i Sztab Wojewódzki do reprezentowania województwa świętokrzyskiego – poinformowała dyrektor szkoły Pani Magdalena Gdowska.

W ten sposób "mundurówka” ze szkoły "na górce” znalazła się w gronie 18 najlepszych klas z całej Polski. W ciągu pięciu dni młodzież uczestniczyła w szkoleniach i niezwykle trudnych zawodach sportowo - obronnych, na które składały się m.in. strzelanie z broni krótkiej i długiej, ośmiokilometrowy marszobieg z dodatkowymi zadaniami sprawnościowo - technicznymi, przenoszenie skrzynek 25kg z amunicją, przenoszenie rannych, przepychanie Honkera, strzelanie z broni pneumatycznej, rzut granatem na odległość. Jedną z konkurencji był pokaz musztry, piosenka marszowa i prezentacja artystyczna klasy. W tej konkurencji młodzież ZS Nr1 w Opatowie zdobyła 5 miejsce i ogromny aplauz publiczności zachwyconej układem tanecznym do żołnierskiej piosenki - wspomniała Pani Edyta Gwoździk. Podczas zlotu został zaprezentowany sprzęt wojskowy jednostek "Czarnej Dywizji”, min. czołgi Leopard, KTO Rosomak, wyrzutnia WR – 40 Langusta, haubica Goździk i armatkohaubica Dana oraz legendarny "Rudy 102” – wspominał pan Marek Frejlich. Uczniów na poligonie odwiedzili podsekretarz stanu MON minister Maciej Jankowski, gen. Bryg. Zbigniew Smok oraz dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej MON Beata Biały. Wręczając nagrody, certyfikaty i ryngrafy gratulowali uczniom wspaniałych osiagnięć, umiejętności i żołnierskiego zdyscyplinowania. Główny sędzia zlotu mjr Jakub Wołyński bardzo wysoko ocenił tegorocznych uczestników, którzy pobili wszystkie ubiegłoroczne rekordy , podsumowując pięciodniowe zmagania powiedział: ,,młodzież była bardzo dobrze przygotowana, a poziom zmagań był znacznie wyższy niż rok temu, zarówno pod względem sportowym, jak i w konkurencjach specjalistycznych”. Trzydziestoosobowa grupa  z Opatowa w Żaganiu bytowała na poligonie wraz ze swoimi "żołnierskimi opiekunami” panią Edytą Gwoździk i panem Markiem Frejlichem, którzyod kilku lat towarzyszą swoim uczniom podczas szkoleń militarnych i nie kryją dumy z ich osiągnięć.  "Jesteśmy pełni uznania dla dyscypliny i umiejętności naszej grupy mundurowej, która cieszyła się ogromną sympatią na poszczególnych etapach szkoleniowych i była chwalona przez żołnierzy - instruktorów podczas zlotu” - powiedzieli jednogłośnie Pani Edyta i pan Marek. Transport do Żagania dzięki uprzejmości Szefa Sztabu Generalnego generała Mieczysława Gocuła zapewniło Centrum Przygotowania Misji Zagranicznych w Kielcach.