W dniu 7 października odbyła się ewakuacja uczniów i pracowników Zespołu Szkół Nr1 w Opatowie. O godzinie 1050 rozległ się 3 – krotny dźwięk dzwonka sygnalizujący zagrożenie przeciwpożarowe. Reakcja na ogłoszenie alarmu była błyskawiczna. Wszyscy znajdujący się w budynku uczniowie i pracownicy pośpiesznie, zachowując wszelkie środki bezpieczeństwa opuścili budynek wyznaczonymi drogami ewakuacyjnymi. Zebrali się w bezpiecznym miejscu, oddalonym od zagrożenia – na boisku szkolnym, gdzie  Pani Dyrektor Magdalena Gdowska oznajmiła, iż była to próbna ewakuacja mająca na celu przygotowanie personelu szkoły oraz uczniów na wypadek zaistnienia prawdziwego zagrożenia pożarowego i konieczności przeprowadzenia ewakuacji zbiorowej budynku.

Akcja ewakuacji została przeprowadzona zgodnie z wytycznymi zawartymi w instrukcji bezpieczeństwa pożarowego budynku oraz bardzo sprawnie, jak stwierdził nadzorujący ćwiczenia przedstawiciel Państwowej Straży Pożarnej Pan aspirant sztabowy Janusz Czerwik.