Niezwykle uroczysty charakter przybrała akademia szkolna, która odbyła się 13 pażdziernika 2015r. dedykowana nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi oraz społeczności uczniowskiej ZS Nr1 w Opatowie. Pięknie udekorowana sala gimnastyczna wypełniła się tego dnia po brzegi licznie przbyłą młodzieżą i nauczycielami.Na uroczystość przybyli także zaproszeni goście: wicestarosta opatowski pan Gustaw Saramański, kierownik Wydziału Oświaty pan Marek Gołasa, prezes okręgu ZNP pan Andrzej Soroka i przedstawicielka Rady Rodziców pani Marta Smalera.Wszystkich zebranych przywitał uczeń klasy III LOM Piotr Nowak, który następnie oddał głos pani dyrektor Magdalenie Gdowskiej.

Grono Pedagogiczne otrzymało od gości i przedstawiciela Samorządu Uczniowskiego wspaniałe życzenia dalszych sukcesów i podziękowania podkreslające pracę wkładaną w przekazywanie wiedzy i kształtowanie charakterów młodych ludzi. Podczas części oficjalnej nastapiło wręczenie nagród nauczycielom wyróżniającym się w swej pracy dydaktycznej. Do grona nagrodzonych pedagogów należą: Piotr Cybula , Marek Frejlich, Krzysztof Gubernat , Roman Góra, Edyta Gwoździk, Jerzy Grzyb, Jan Hynek, Dorota Jeziorska, Iwona Kapsa, Jolanta Kozieł, Jerzy Lulin, Grzegorz Popek,Mariusz Masternak, Agnieszka Mianowska, Aneta Surowiecka, Anna Wiśnios. Natomiast nagrodę starosty opatowskiego otrzymał Waldemar Domagała. W imieniu nagrodzonych nauczycieli głos zabrała Pani Edyta Gwoździk, która podkreśliła w swej wypowiedzi, że współczesny nauczyciel oprócz wiedzy, opiekuńczości i cierpliwości powinien wykazywać się kreatywnością, by swoim uczniom przekazywać wciąż nowe pomysły i rozwiązania, a  tego z pewnością nauczycielom ZS Nr1 w Opatowie nie brakuje. Natomiast pani dyrektor Magdalena Gdowska gratulując nagrodzonym zwróciła uwagę , że kadra ZS Nr1 to wspaniali nauczyciele, niezwykle pracowici, odnoszący sukcesy w pracy z młodzieżą , współpracujący z wieloma oosobistościami i instytucjami ogólnopolskimi. ,,Dumą naszej szkoły jest współpraca z panem płk. Piotrem Gąstałem obecnym dowódcą elitarnej jednostki GROM, z  mjr Jackiem Kowalikiem byłym dowódcą oddziału bojowego JW GROM, pierwszym kucharzem Rzeczpospolitej, Sztabem Wojewódzkim w Kielcach, Fundacją GROM COMBAT im. płk. Leszka Drewniaka,Stowarzyszeniem byłych żołnierzy 62 KS Commando, firmami szkoleniowymi z całej Polski mającymi ciekawe propozycje dla uczniów technikum  żywienia, rolnictwa i mechaników samochodowych."
Podczas części artystycznej uczniowie klasy I LOM Katarzyna Grudzień i Grzegorz Słowik  zaprosili publiczność na koncert życzeń dedykowany: ,,tym, którzy prowadzą do źródeł wiedzy ...'', by wyrazić słowami poezji i piosenek uczniowską wdzięczność. Ciekawy i różnorodny repertuar przypadł do gustu zgromadzonym na tej wyjątkowej ,,sali koncertowej'', o czym może świadczyć śpiewanie wielu utworów wraz z wykonawcami i gromkie brawa. Swoje muzyczne i wokalne talenty zaprezentowali: Szymon Banaś, Karol Durda, Daria Kusal i Rafał Gajewski. Natomiast grupa taneczna ,,Kraina Deszczowców'' zaprezentowała taniec przygotowany w choreografii pani Moniki Masternak. Na zakończenie akademii pani dyrektor Magdalena Gdowska podziękowała młodym artystom i polonistkom p. Edycie Gwoździk i p. Anecie Surowieckiej, które przygotowały tę wspaniałą akademię.