Tegorocznemu rozpoczęciu roku szkolnego w Zespole Szkół Nr 1 w Opatowie towarzyszyła wyjątkowo ciepła i słoneczna aura. Pani dyrektor Magdalena Gdowska w towarzystwie przewodniczącej Rady Rodziców pani Moniki Przygody, przedstawiciela Rady Powiatu  pana  Tomasza Świątka oraz kadry kierowniczej, szczególnie serdecznie powitała uczniów klas pierwszych i ich wychowawców i rodziców – Życzę Wam uśmiechu, satysfakcji w nauce i pracy nad sobą. Jesteśmy szkołą przyjazną uczniowi, mamy wspaniałą kadrę nauczycielską, która profesjonalnie przygotuje Was do matury i egzaminów zawodowych. Jestem przekonana, że dziś otworzył się dla Was jeden z najwspanialszych etapów życia, moment wkraczania  w dorosłość i poznawania nowych ludzi i świata. – powiedziała w swym przemówieniu pani dyrektor. Z kolei Tomasz Świątek w imieniu władz powiatowych i starosty Bogusława Włodarczyka- podkreślał jak ważne jest szkolnictwo zawodowe dla władz powiatowych – Mamy nowoczesne szkoły, a w nich nowoczesne środki dydaktyczne i świetną kadrę. Spełniamy wymogi nowej reformy, która od 2012 roku dotarła do naszych szkół ponad gimnazjalnych co wymaga dużych środków finansowych ze strony organu prowadzącego jakim jest powiat i spełnia on je w pełni, zwłaszcza jeśli chodzi o szkolnictwo zawodowe. – powiedział radny Tomasz Świątek.

Na koniec pani dyrektor podkreśliła jak ważne jest w dzisiejszych czasach zdobycie konkretnego zawodu. Zaznaczyła, że każdy młody człowiek jeśli tylko chce, może stać się fachowcem w danej dziedzinie. W ubiegłym roku szkolnym udowodnili nasi uczniowie zdając bardzo dobrze egzaminy zawodowe,np. Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych osiągnęło zdawalność na poziomie 100 %. Po oficjalnych wystąpieniach i chwili refleksji nad 76 rocznicą wybuchu II wojny światowej, uczniowie i nauczyciele udali się do swoich klas i z uśmiechem na twarzy rozpoczęli nowy rok szkolny.