"Mundurówka" ZS Nr 1 w Opatowie przygotowuje się do jednego z najważniejszych wydarzeń w roku szkolnym, realizowanego razem z Grupą Reagowania antykryzysowego i Fundacji GROM COMBAT im. Leszka Drewniaka. Biwak "Ponury-Nurt" to cykliczna impreza będąca interesującą, żywą lekcją historii, połączoną z działaniem survivalowym.
W maju uczniowie klas mundurowych na lekcjach z innowacji prowadzonych przez p. Marka Frejlicha przygotowywali się do spędzania kilku dni w lesie i budowaniu alternatywnych schronień, rozpalaniu ognia i wiele innych. Te ćwiczenia pomogą im przetrwać w lesie bez namiotów.

Ćwiczenia, w których uczestniczyli, poprzedził rekonesans w Górach Świętokrzyskich, na który udała się kadra instruktorska organizująca biwak.