Reforma szkolnictwa zawodowego w 2012r. wprowadziła nową formę egzaminów zawodowych. Uczeń technikum musi zdać w ciągu swej czteroletniej nauki w zależności od nauczanego zawodu dwie lub trzy kwalifikacje aby uzyskać tytuł technika. Trzeba zaznaczyć, iż zdanie egzaminu zawodowego jest znacznie trudniejsze niż zdanie matury ponieważ z części pisemnej trzeba uzyskać minimum 50% a z części praktycznej aż 75% aby zaliczyć egzamin - tłumaczy Magdalena Gdowska dyrektor szkoły. Uczniowie  Zespołu Szkół Nr1 w Opatowie egzamin zawodowy zawsze zdawali na bardzo dobrym poziomie,  ale tegoroczne wyniki przeszły najśmielsze oczekiwania – 100% uczniów technikum pojazdów samochodowych zdało egzamin praktyczny.

Najlepszy wynik osiągnął Jakub Tenderenda, aż 14 uczniów  z egzaminu  praktycznego uzyskało 100%, 13 powyżej 90%. Cieszę się bardzo z tak wysokiego poziomu kształcenia zawodowego w naszej szkole, bardzo serdecznie gratuluję uczniom, ale także nauczycielom przedmiotów zawodowych, dzięki którym wyniki były tak dobre. Młodzież, która wybiera  nasze technikum przychodzi w konkretnym celu – aby zdobyć zawód, który w przyszłości da im pracę. Bardzo dobre wyniki  egzaminów świadczą o tym, że nasi uczniowie kończąc szkołę będą świetnie wyszkolonymi fachowcami w swojej dziedzinie  - powiedziała Magdalena Gdowska. Rok szkolny  2014/15 ogłoszony został przez Ministerstwo Edukacji Narodowej  Rokiem Szkoły Zawodowców. Podjęto szereg działań w skali kraju aby odbudować szkolnictwo zawodowe. W najbliższych latach na szkolnictwo zawodowe ma zostać przeznaczone w sumie miliard euro. Pod koniec stycznia Ministerstwo Edukacji Narodowej podpisało porozumienie z ministerstwami: gospodarki, pracy i polityki społecznej oraz skarbu w celu dostosowania oferty szkół do potrzeb pracodawców, rynku pracy i nowoczesnej gospodarki.