Stałym elementem współpracy klas mundurowych ZS Nr1 w Opatowie z mjr Jackiem Kowalikiem są szkolenia w Warszawie. Uczniowie „mundurówki” z ogromnym zapałem i silną motywacją uczestniczą w tych działaniach, które dostarczają im rozległej wiedzy przekazywanej przez doświadczoną kadrę. Tym razem ćwiczenia odbywały się w Ośrodku Szkolenia Forty GRAK w Warszawie, gdzie 22.11.2014r. pod czujnym okiem mjr J. Kowalika, Chief Instruktora Bartosza Gaguckiego i podchorążych z Wojskowej Akademii Technicznej, młodzi miłośnicy munduru w ZS Nr1 w Opatowie odkrywali kolejne tajniki wiedzy potrzebnej do pracy w służbach mundurowych.

Mjr J. Kowalik zadbał o to, aby uczniowie „mundurówki” mogli uczyć się od najlepszych studentów WAT-u skupionych w organizacji „Woda, ląd, powietrze”. Cenne wskazówki, jakie uzyskali od starszych kolegów na pewno będą procentować w przyszłości. Angelika Zięba, uczennica klasy II LOM, która uczestniczyła w kilku szkoleniach i zgrupowaniach, nie kryła swojego zachwytu: „to wspaniała przygoda i wielki zaszczyt, że możemy zdobywać wiedzę i umiejętności od tak znakomitej kadry”. Natomiast Piotr Nowak dodał do wypowiedzi koleżanki: „niesamowite wrażenie zrobiło na mnie już samo miejsce Forty GRAK surowe warunki tworzące atmosferę tajemniczości sprzyjającej szkoleniu”. Młodzi „mundurowcy” doskonalili swoje umiejętności z zakresu udzielania pomocy przedmedycznej, komunikacji, radzenia sobie ze stresem i pracy w zespole, a także musztry. Ważnym elementem szkolenia były nowe elementy systemu GROM COMBAT, dobrze znane żołnierzom elitarnej jednostki specjalnej GROM. Nauczyciele koordynujący szkolenie dla klas mundurowych – Edyta Gwoździk i Marek Frejlich, dziękując na zakończenie mjr Jackowi Kowalikowi i kadrze GRAK, podkreślili w swej wypowiedzi jak ogromne znaczenie ma wiedza przekazywana młodym ludziom i udzielane im wsparcie co sprawia, że do każdego szkolenia młodzież podchodzi z dużym zaangażowaniem.