W rocznicę urodzin gen. Petelickiego jego przyjaciele – mjr. Jacek Kowalik, żołnierze JW GROM oraz Grupa Reagowania Antykryzysowego zorganizowali w Warszawie II Memoriał pamięci swojego pierwszego dowódcy. Uczniowie klas mundurowych ZS Nr1 z Opatowa wraz ze swoimi nauczycielami współpracującymi z żołnierzami GROMu – p. Edytą Gwoździk i p. Markiem Frejlichem, uczestniczyli w tym niezwykłym wydarzeniu.Pierwszym elementem Memoriału był tor ćwiczeń dla żołnierzy GROMu, na którym młodzież z Opatowa sprawdzała swoje umiejętności i kondycję. W biegu przełajowym na 4000m II miejsce zdobył Patryk Kargul, a III Sebastian Durlej z klasy II LOM ZS Nr1 w Opatowie. Kolejny etap stanowił Militarny Trening Funkcjonalny oraz nurkowanie, skoki do wody i spacer farmera z obciążeniem po dnie basenu.

Po tych sprawdzianach wymagających dużego wysiłku fizycznego, uczestnicy Memoriału udali się na strzelnicę Klubu Sportowego „Legia”, by tam pod okiem mjr. Jacka Kowalika i komandosów GROMu uczestniczyć w dynamicznym strzelaniu bojowym z użyciem broni krótkiej. Tę niezwykle emocjonującą część zakończyło podsumowanie wszystkich konkurencji. W wyniku klasyfikacji generalnej mundurowcy reprezentujący ZS Nr1 z Opatowa zdobyli III miejsce zespołowo, konkurując z bardzo mocnymi drużynami z Wojskowej Akademii Technicznej i czynnymi zawodowo żołnierzami. Wspaniała postawa jednego z naszych uczniów – Sebastiana Durleja - została doceniona przez kadrę instruktorską – powiedziała Edyta Gwoździk. Otrzymał on nagrodę specjalną w kategorii fair play, natomiast uczeń kl. I LOM Grzegorz Marcinkowski zdobył tytuł najmłodszego uczestnika Memoriału.Po dniu pełnym wrażeń, pod osłoną nocy uczestnicy tego wspaniałego wydarzenia udali się na Cmentarz Wojskowy na Warszawskie Powązki, by tam oddać hołd gen. S. Petelickiemu.Ostatnim elementem Memoriału było ognisko na Fortach Bemowa w Ośrodku Szkoleniowym GRAK, podczas którego spotkaliśmy się z bliskimi generała - jego bratem Januszem Petelickim i córką Dominiką – wspomina p. Marek Frejlich. Swoją obecnością zaszczycił także w imieniu dowódcy JW. GROM płk. Piotra Gąstała jego zastępca.Zmęczeni, ale pełni wrażeń i przeżyć po 24 godzinnym Memoriale, młodzi „komandosi” z Opatowa powrócili ze swoimi nauczycielami, by realizować dalsze zadania wytyczone dla klas mundurowych, na ten rok szkolny – podkreślił  dyrektor szkoły p. Tomasz Świątek.