W dniu 02 kwietnia 2014 roku opatowski Zespół Szkół Nr1 wziął udział w jedenastej edycji programu „Dzień przedsiębiorczości" zorganizowanego przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości w Warszawie. Projekt ten był realizowany pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej – Bronisława Komorowskiego. Uczniowie zaangażowani w przedsięwzięcie uczestniczyli w konkursie na plakat, ogłoszonym na terenie naszej szkoły pod hasłem „Przedsiębiorczy uczeń na rynku pracy". W wyniku tego działania powstała gazetka ścienna promująca wśród naszych uczniów przedsiębiorcze postawy. Jeśli, chodzi o walory estetyczne i merytoryczne, największe wrażenie na Komisji Konkursowej wywołała praca plastyczna Pauliny Zygadło – uczennicy klasy drugiej Technikum ekonomicznego, przedstawiająca portret współczesnego przedsiębiorcy funkcjonującego w realiach konkurencyjnej gospodarki rynkowej.

Kolejnym punktem tego programu była lekcja wychowawcza na temat: „Weryfikacja marzeń zawodowych w kontekście wyboru drogi edukacyjnej i zawodowej" przeprowadzona przez Agnieszkę Frejlich i Monikę Wichę – nauczycielki biologii w ramach doradztwa zawodowego w naszej szkole. Zgodnie z harmonogramem tej imprezy opracowaliśmy ciekawy scenariusz audycji radiowej wyemitowanej na falach Radia Opatów, w konstrukcje którego włączyli się uczniowie z klasy trzeciej Technikum obsługi turystycznej – powiedział Piotr Banaczyk – nauczyciel przedmiotów ekonomicznych w tej placówce oświatowej. W ramach tego projektu edukacji ekonomicznej nasi uczniowie obserwowali również pracę urzędników w Urzędzie Skarbowym, pracowników Banku Pekao S.A. oraz Opatowskiego Ośrodka Kultury.

Uważam, że przedsmakiem prawdziwej przedsiębiorczości może się okazać właściwa realizacja programu „Dnia przedsiębiorczości" w naszej szkole, traktowanego jako świetna forma przygotowania naszych uczniów do szybkiego i trafnego wejścia na wymagający rynek pracy – tłumaczy Piotr Banaczyk – opiekun Szkolnego Klubu Przedsiębiorczości w Zespole Szkół Nr1 w Opatowie.