W dniach 22.04.24 - 03.05.24 uczniowie klas drugich i trzecich Technikum Logistycznego z Zespołu Szkół nr 1 w Opatowie odbyli praktyki zagraniczne w portugalskim mieście Setubal, które zorganizowane zostały przez Fundację Możesz Więcej w ramach projektu nr 2023-1-PL01-KA121-VET-000128388. Celem pobytu było nabycie wiedzy oraz kompetencji praktycznych z dziedziny logistyki, poznanie innego kraju oraz podwyższenie umiejętności z zakresu języka angielskiego. Praktyki przebiegały w przedsiębiorstwach zlokalizowanych w Setubalu, Lizbonie i Pinhal Novo. Do zadań uczniów należało organizowanie produktów w sklepie i na obszarach magazynowych, sortowanie produktów, posługiwanie się ręcznym wózkiem paletowym i skanerami, wspieranie systemu gromadzenia danych. Uczniowie pracowali w przedsiębiorstwach oferujących różne towary od żywności po artykuły elektryczne. Pracodawcy wysoko ocenili ich pracę i zaangażowanie. W czasie wolnym uczestnicy poznawali nadmorski Setubal. Spacerowali po urokliwych uliczkach miasta, zwiedzali miejscowe muzea i obiekty sakralne, wypoczywali na plaży oraz wybrali się na rejs, podczas którego mogli obserwować żyjące w ujściu rzeki Sado delfiny. Ciekawym doświadczeniem były także odwiedziny targu rybnego mającego ponad 140-letnią historię Mercado do Livramento, który dostosował się do wymogów współczesności zachowując swoją dziewiętnastowieczną tożsamość. W weekend uczniowie spędzili czas w stolicy kraju - Lizbonie. Podczas wolnych popołudni uczniowie mogli również cieszyć się wypoczynkiem na plaży nad oceanem. W ramach poznawania kultury kraju degustowali również potrawy kuchni portugalskiej - owoce morza oraz słynne słodkie przysmaki i desery. Odbycie praktyk umożliwiło uczniom podniesienie swojej atrakcyjności na krajowym i zagranicznym rynku pracy. Logistycy mieli możliwość sprawdzić swoje zdolności do pracy i codziennego funkcjonowania, stosować zdobytą wiedzę w praktyce, wzbogacić się o nowe doświadczenia. W trakcie pracy sprawdzili również swoje umiejętności językowe, porozumiewając się z pracodawcami w języku angielskim. Praktyki zakończone zostały rozdaniem certyfikatów potwierdzających udział w zajęciach. Uczniowie otrzymają także dokument Europass Mobilność, który ma na celu prezentowanie umiejętności zawodowych i kompetencji w sposób czytelny i przejrzysty we wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz służy do potwierdzenia okresów nauki lub szkolenia, odbywanych w innym kraju europejskim w ramach wyjazdu zorganizowanego.