W dniu 25.04.2024 r. uczniowie Technikum Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki mieli możliwość obcować z najnowszą techniką opryskiwania roślin uprawnych. Węgierska firma WohnderDrone zaprezentowała najnowocześniejsze na świecie rozwiązania w tym zakresie z wykorzystaniem drona. Dron wyposażono w najnowszą dyszę WohnderJet, która oparta jest na precyzyjnym rozpylaniu metodą CDA. Dzięki tej dyszy w niewyobrażalny sposób można zmniejszyć ilość wody i środków chemicznych. Dziesięciolitrowy zbiornik wystarczy na oprysk 1,5 ha powierzchni upraw. Dron w ciągu jednej godziny pracy może opryskać 8 do 10 ha. Dzięki zaawansowanym radarowym czujnikom bezpieczeństwa i kamerze z oświetleniem pojazd jest przygotowany do lotów nocnych. Zastosowanie drona całkowicie eliminuje mechaniczne uszkodzenie gleby i roślin oraz umożliwia wykonywanie zabiegów na terenach niedostępnych dla klasycznych opryskiwaczy ciągnikowych. Sztuczna inteligencja odpowiada za unikanie przeszkód w czasie rzeczywistym podczas lotu. Łatwa w obsłudze aplikacja zapewnia stabilną komunikację między dronem, stacją bazową i kontrolerem. Oprogramowanie zainstalowane jest na tablecie dołączonym do drona i umożliwia autonomiczną pracę w oparciu o sygnał satelitarny i zmapowane pole z dokładnością do 2,5 cm. Dron gotowy do pracy waży 25 kg łącznie z baterią i pełnym zbiornikiem, jest wykorzystywany do oprysku pól, ogrodów a nawet do malowania dużych powierzchni szklanych.

Firma WohnderDrone zapowiada, że wkrótce będą dostępne projekty ochrony środowiska zwiększające dostępność urządzenie np. 65% zniżki dla młodych rolników i 80% dla grupy producenckiej skupiającej min. 3 rolników.

Firma węgierska przeprowadziła pokaz na przyszkolnym polu w warunkach rzeczywistej pracy. Młodzież z zainteresowaniem przyglądała się pracy drona, uczestniczyła w procesie programowania trasy przelotów oraz integracji elementów systemu: panel operatorski(tablet), nawigacja satelitarna, stacja bazowa RTK.

Było to spotkanie z najnowocześniejszą technologią w dziedzinie ochrony roślin.