Młodzież z klasy mundurowej pod opieką nauczycieli : pani Edyty Gwoździk , pana Marka Frejlicha i pana Jana Hynka w dniu 19 grudnia 2013 r. złożyła przedświąteczną wizytę w ,, Kwaterze Ponurego'' w Janowicach. Uczniowie i towarzyszący im nauczyciele przekazali w imieniu całej społeczności ZS Nr 1 w Opatowie życzenia pani Gustawie Sali PS. "Sarna'', która była świadkiem wielu wydarzeń podczas II wojny światowej , przyjaźniła się z żołnierzami i partyzantami walczącymi pod dowództwem "Ponurego''.

Boże Narodzenie to czas magiczny, pełny nadziei , dobroci i miłości, to czas, kiedy spotykamy się z naszymi rodzinami, śpiewamy kolędy i zapominamy o wszystkich troskach. Stało się już tradycją, że w oczekiwaniu na święta Bożego Narodzenia , młodzież ZS Nr 1 przygotowuje Jasełka dla uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości. Zastawiony stół wigilijny, choinka, pierwsza gwiazdka, kolędy i pastorałki polskie, życzenia bożonarodzeniowe; to wszystko wprowadziło nas w wyjątkowy przedświąteczny nastrój.

W dniu 19 grudnia 2013 roku uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Opatowie w imieniu dyrektora Tomasza Świątka a pod opieką p. A. Spały, p. E. Gwoździk i p. A. Zwolskiej wybrali się z wizytą do uczniów Samorządowego Zespołu Szkół Nr 1 oraz Samorządowego Zespołu Szkół Nr 2, aby z okazji zbliżającego się Bożego Narodzenia złożyć im świąteczne życzenia oraz zaprezentować krótki program artystyczny. Na początek wykonali kilka świątecznych piosenek, by potem zaprosić swoich kolegów do udziału w quizie na temat Bożego Narodzenia.

1 grudnia 2013 r. uczniowie pierwszej klasy Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych z Zespołu Szkół nr 1 w Opatowie mieli okazję uczestniczyć w Warsztatach kulinarnych. Pod opieką nauczycielki prowadzącej zajęcia w ramach pracowni gastronomicznej – Agnieszki Frejlich odbyli kilkugodzinne szkolenie w gościnnych murach opatowskiej restauracji Żmigród. Po niespełna czterech miesiącach teoretycznej nauki adepci sztuki kulinarnej mogli zapoznać się z funkcjonowaniem profesjonalnej kuchni. Właściciel restauracji, Wojciech Walczak, oprowadził młodzież po obiekcie, zarówno po części dostępnej dla gości, jak i po pomieszczeniach , do których wstęp ma tylko personel lokalu.