W dniach 11-12 kwietnia uczniowie z opatowskiej Górki z klas o profilu gastronomicznym wzięli udział w wycieczce Ojców – Kraków - Bochnia. Była ona nagrodą za umiejętności obsługi kelnerskiej i serwisu potraw i napojów. Została ufundowana przez starostę opatowskiego - pana Bogusława Włodarczyka. Naszym pierwszym celem podróży był Ojcowski Park Narodowy. Pomimo zamkniętego jeszcze sezonu wycieczkowego i tak udało nam się zobaczyć kilka niezwykłych miejsc utworzonych przez przyrodę, były to między innymi: Jaskinia Krowia- służyła, jako schronienie dla pasterzy i ich zwierzyny, Jaskinia Ciemna- swoją nazwę zawdzięcza braku oświetlenia w jej wnętrzu przez zamieszkujące ją nietoperze, dla których światło bywa szkodliwe. Wielu uczniów zainteresowała Maczuga Herkulesa, która ma niepowtarzalny kształt i powstała bez żadnej ingerencji człowieka. Jaskinia Łokietka znajdowała się na wysokości, lecz nie sprawiło to nikomu problemu. Każdy dzielnie wspinał się ku górze by podziwiać przepiękne widoki.

W kwietniu 2017r. młodzi hotelarze z Zespołu Szkół nr 1 w Opatowie w ramach zajęć z przedmiotów zawodowych poznawali atrakcje turystyczne Opatowa. Na tę okoliczność wybrali się więc do Podziemi Opatowskich - wielokondygnacyjnego układu piwnic kupieckich z XIV i XV w pobudowanych pod Starym Rynkiem w Opatowie. Jest to jedna z najciekawszych tras w Polsce, unikatowy przykład architektury podziemnej. Podczas wędrówki podziemnym miastem uczniowie poznali historię powstawania piwnic i piwniczek, które ulokowane są na różnych poziomach i o różnych wielkościach. Dowiedzieli się, jakie towary były w nich przechowywane. W sali herbowej obejrzeli wystawę herbów ludzi zasłużonych dla Opatowa, Zwiedzili również wystawę urządzeń mierniczych i map stosowanych w geodezji i kartografii w dawnych czasach.

Młodzież ZS nr 1w Opatowie z wielką radością i nieukrywaną przyjemnością powitała w murach swojej szkoły mistrza boksu pana Mateusza Masternaka. Spotkanie ze słynnym sportowcem było dla uczniów wspaniałą lekcją miłości do sportu i wytrwałym dążeniu do wytyczonego celu. "Master" dzielił się z młodymi słuchaczami swoimi wspomnieniami dotyczącymi drogi do ringu, którą wybrał kiedy miał 15 lat. Początki jego przygody z boksem związane są z klubem sportowym KSZO w Ostrowcu Świętokrzyskim. Natomiast rozwój kariery nastąpił we Wrocłwiu, gdzie kontynuował naukę po skończeniu gimnazjum. Pochodzący z Łagowicy Mateusz Masternak wielokrotnie sięgał po zwycięstwa na ringu zdobywając tytuł młodzieżowego Mistrza Świata federacji WBC, a następnie Mistrza Europy federacji EBU.