Nikt nie rodzi się czytelnikiem, czytelnika trzeba wychować. Czytanie powinno się kojarzyć z radością i przyjemnością, a ponieważ lawinowo rośnie ilość informacji i wiedzy kto nie czyta, nie nadąży za zmianami we współczesnym świecie. Właśnie dlatego 31 maja w Zespole Szkół nr 1 w Opatowie została zorganizowana impreza czytelnicza pod hasłem „Śniadanie – czytanie na trawie”, która miała za zadanie promowanie idei czytania oraz rozwijanie zainteresowań czytelniczych. Wzięli w niej udział uczniowie Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, którzy podczas zajęć praktycznych pod opieką pań Agnieszki Spały i Doroty Pitek przygotowali pyszne śniadanie.

Uzdolnieni artystycznie uczniowie z ZS nr1 w Opatowie wraz z nauczycielami panią Edytą Gwoździk i panią Małgorzatą Stępień przygotowali koncert charytatywny, aby wspomóc leczenie 4-letniej Gabrysi. Na szkolnym dziedzińcu przygotowano mini amfiteatr, a na scenie pojawili się szkolni artyści. Ola Wolska i Szymon Banaś przypomnieli publiczności największe przeboje polskiej piosenki. Ich bogaty repertuar spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności. Koncert wzbogaciła żywiołowa konferansjerka prowadzona przez Przemysława Kidonia z klasy I LOM.

W dniu 30 maja 2017r. uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Opatowie gościli w Gimnazjum w Iwaniskach oraz Gimnazjum w Sadowiu. Celem wizyty było propagowanie zdrowego stylu życia i zasad zdrowego odżywiania w ramach Dni Profilaktyki, które w tym roku odbywały się pod hasłem: "Dzieci i młodzież lepszą stroną świata – ich świat wartości bez nałogów i agresji, żyjących zdrowo i kolorowo”. Uczniowie klas pierwszych w programie pod hasłem: ,,Niechaj każdy się dowie, że uczniowie z GÓRKI znają przepis na zdrowie” za pomocą tematycznych konkursów, piosenek i układów tanecznych zainspirowali swoich młodszych kolegów z gimnazjów do wybierania tego co najzdrowsze, stosowania zasady umiaru oraz podejmowania wysiłku fizycznego dla zachowania zdrowia i pełnego komfortu życiowego. Nowatorskim elementem edukacyjnym było aplikacja ,,Wiesz co jesz” przy pomocy której, skanując kod kreskowy z opakowania produktu spożywczego można poznać skład produktu i ocenić jego wartość pod względem odżywczym.

Uczniowie klas mundurowych ZS nr 1 w Opatowie w ciągu trzech lat nauki uzyskują wiedzę ogólnokształcącą oraz umiejętności potrzebne w pracy służb mundurowych. Szkolą się z zakresu systemu GROM CCOMBAT, zgłębiają tajniki czarnej i zielonej taktyki oraz pomocy medycznej. Uczestniczą w ciekawych spotkaniach poznając pracę najważniejszych instytucji. Tym razem skorzystali z zaproszenia Prezesa Sądu Rejonowego i odwiedzili tę placówkę z okazji Europejskiego Dnia Wymiaru Sprawiedliwości ze swoimi nauczycielami panią Edytą Gwoździk i panią Małgorzatą Stępień. Spotkanie prowadzili sędzia pan Artur Łukawski i kurator sądowy pani Elżbieta Szczęśniak-Wasieczko.