„Ruch może zastąpić każdy lek, ale wszystkie leki razem wzięte nigdy nie zastąpią ruchu"
C. T. Tissot

Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Opatowie po raz kolejny mieli sposobność uczestniczenia w niecodziennej lekcji wychowania fizycznego ... na siedząco dnia 03.12.2013 r.; wysłuchali prelekcji o wpływie aktywności ruchowej na zdrowie. W ostatnich dziesięcioleciach jesteśmy świadkami dynamicznego rozwoju nauki i techniki, co w znacznej mierze ułatwia człowiekowi życie, ale jednocześnie eliminują pracę fizyczną i ruch, dlatego ujemnie wpływa na zdrowie i rozwój fizyczny człowieka – powiedziała pomysłodawczyni serii odczytów, Aneta Król, nauczycielka wychowania fizycznego z tutejszej szkoły. Młodzież, w ramach powtórki z biologii, dowiedziała się o korzystnym wpływie ruchu na poszczególne układy w ciele człowieka i na dobry nastrój.

Ci, którzy nie wybrali jeszcze dla siebie odpowiedniej dyscypliny sportu, mogli zapoznać się z bardzo bogatą ofertą dostępną dla każdego, w której znalazły się nie tylko wyczynowe dyscypliny sportu, ale również taniec czy ćwiczenia aerobowe; popularne zwłaszcza wśród kobiet. Praktyczną część lekcji stanowił Mikołajkowy maraton aerobicu, W rytm dynamicznej muzyki uczennice naśladowały swoją instruktorkę. Prosty układ choreograficzny szybko zmienił się w prawdziwe szaleństwo, z każdą godziną przybywało chętnych do zabawy. Najwytrwalsze okazały się uczennice klasy II TE, II TOT, II TŻ, II LOM, II E. Obecnie młodzież nie jest zainteresowana tradycyjnymi lekcjami wf-u, świadczy o tym coraz większa liczba zwolnień lekarskich bądź tych od rodziców. Dlatego my, nauczyciele szerzący szeroko pojętą kulturę fizyczną, musimy dbać o atrakcyjność zajęć. Moda na fitness zawitała również do szkół, więc traktuję tego rodzaju zajęcia, z pogranicza tańca, pilates jako rodzaj wabika, zwłaszcza dla dziewczyn – powiedziała Aneta Król – orędowniczka zdrowego stylu życia. Tych już zmotywowanych do ruchu pani Aneta Król zaprasza na prowadzone przez nią zajęcia; w ofercie znajduje się taniec nowoczesny, ćwiczenia aerobowe przy muzyce, step i piłka siatkowa. Młodzież może w nich uczestniczyć zarówno w czasie lekcji wychowania fizycznego, w ramach pożądanych dzisiaj alternatywnych form lekcji wychowania fizycznego, jak i w czasie zajęć pozalekcyjnych Szkolnego Klubu Sportowego. Na atrakcyjność ćwiczeń wpływa także ich różnorodność, bowiem wuefistka wykorzystuje całą gamę przyborów: szarfy, piłki, ciężarki, taśmy i stepy .