Dnia 08 listopada 2013 r. młodzież Zespołu Szkół Nr 1 w Opatowie uczciła 95 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: Starosta Powiatu Opatowskiego - Bogusław Włodarczyk, Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Opatowie – podinsp. Andrzej Skowroński, Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Opatowie - bryg. Dariusz Socha, przedstawiciel Wojskowej Komendy Uzupełnień w Sandomierzu - mjr Zbigniew Turczyniak, mjr Jacek Kowalik - były żołnierz jednostki specjalnej GROM, uczestnik wielu misji wojskowych realizowanych w ramach wojsk NATO oraz Rodzice.

Podczas swojego wystąpienia Starosta Opatowski nie tylko przedstawił historię Święta Niepodległości, ale wyraził wielkie zadowolenie z tego, iż w naszym powiecie istnieje szkoła, która kładzie tak duży nacisk na wychowanie w duchu patriotycznym. Część artystyczną wypełniło widowisko filmowo - muzyczne, na które złożyły się pieśni legionowe oraz film przedstawiający ponadtysiącletnią historię Państwa Polskiego. Święto Niepodległości stanowiło doskonałą okazję do złożenia uroczystego ślubowanie klas mundurowych, gdyż mundur polski nieodłącznie kojarzy się z patriotyzmem i dumą narodową. Młodzież ślubowała, między innymi: cenić wartości ogólnoludzkie, zachowywać się godnie i honorowo, a także dbać o dobre imię Szkoły. Na zakończenie uroczystości dyrektor Tomasz Świątek wyraził nadzieję, że współpraca z jednostkami służb mundurowych zaowocuje jeszcze większymi osiągnięciami i sukcesami liceum klas mundurowych. Całe przedsięwzięcie przygotowały klasy liceum mundurowego pod kierunkiem Agnieszki Mianowskiej i Iwony Kapsy. Pierwszoklasistów do ślubowania przygotował wychowawca – Marek Frejlich.