Prolog
16 uczniów Technikum Pojazdów Samochodowych z Zespołu Szkół Nr 1 w Opatowie w ramach projektu „Zawodowo po Włoszech i Portugalii” realizowanego na zasadach programu Erasmus+, rozpoczęło praktyki we włoskim kurcie turystycznym Rimini. Młodzież „szkoły na Górce” klas II, III i IV przez trzy tygodnie doskonali umiejętności zawodowe we włoskich warsztatach samochodowych. Ta wspaniała przygoda rozpoczęła się półtoragodzinnym lotem z lotniska w Katowicach do Bolonii. Uczniowie byli pod ogromnym wrażeniem po wystartowaniu niknącego w oddali widoku ziemi który zastąpiły wszech rozprzestrzeniające się chmury. - „To mój pierwszy lot ponad chmurami” z zapartym tchem relacjonował Janek z klasy II.

Rozdział I
W Bolonii na uczestników praktyk czekał bezpośredni autobus do hotelu La Perla w Rimini, gdzie wszyscy zostali serdecznie powitani przez włoskiego partnera projektu, przedstawiciela organizacji Sistema Turismo. La Perla Hotel cechuje się znakomitą lokalizacją – 30 metrów od brzegu Adriatyku i tuz przy centrum miasta, oraz bardzo miłą obsługą i wyśmienitym tradycyjnym włoskim jedzeniem. Należy dodać, że tak hotel jak i restauracja prowadzony jest przez włoską rodzinę Poppoli.


Rozdział II
Pierwsze dwa dni pobytu uczniowie poświecili poznaniu miasta i miejsc swoich praktyk. Rekonesans Rimini rozpoczęli w biurze Sistema Turismo, gdzie uczniom przedstawiono ich włoskich przewodników odpowiedzialnych za przebieg praktyk. Wyposażeni w mapy, bilety i rozkłady jazdy komunikacji miejskiej uczniowie Technikum Pojazdów Samochodowych z Zespołu Szkół Nr 1 w Opatowie udali się na zwiedzanie Rimini. Chłopcy zobaczyli najbardziej charakterystyczne miejsca i ciekawe zabytki miasta: Most Tyberiusz, Łuk Augusta, Plac Trzech Męczenników oraz Bazylikę. Wart zobaczenia okazał się także Dom Chirurga i La Ruota di Rimini. Miłośnicy kina bez wątpienia docenili uroku Parku Felliniego. Na uczestnikach projektu wielkie wrażenie wywarła bożonarodzeniowa iluminacja miasta, która zgodnie z tradycją w Rimini rozświetla miasto. Wspaniałe ozdoby i dekoracje świetlne ulic i skwerów rozbłysły tworząc niezapomniany widok.


Rozdział III
Głównym założeniem projektu jest zdobywanie wiedzy i podnoszenie umiejętności praktycznych przez uczniów we włoskich warsztatach samochodowych. Dlatego tez już od pierwszego dnia po przydzieleniu ich do poszczególnych zakładów zlokalizowanych w regionie Rimini i zapoznaniu z opiekunami z ramienia warsztatów, harmonogramem pracy i zasadami BHP młodzi mechanicy przystąpili do pracy, realizując cele projektu. Uczniowie wykonują czynności związane z bieżącymi naprawami zespołów, podzespołów i mechanizmów w pojazdach samochodowych, wymianą ogumienia, oraz diagnostyka komputerową systemów elektronicznych w pojazdach.


Rozdział IV
2 grudnia (sobota) uczniowie uczestniczyli w zorganizowanej wycieczce do Wenecji. Ponad 400 mostów łączących 118 wysp, na których położone jest miasto z Placem Św. Marka i Złota Bazyliką na zawsze pozostaną w pamięci uczniów Technikum Pojazdów Samochodowych w Opatowie.

 

Rozdział V
W czasie praktyk uczniowie wykonywali zadania i czynności powierzone przez kierownika warsztatu pod czujnym okiem włoskich mechaników. Były to miedzy innymi: określanie zakresu napraw, sporządzanie wstępnej kalkulacji kosztów napraw; organizowanie pracy na stanowisku naprawczym pojazdów samochodowych w odpowiednie narzędzia, urządzenia, przyrządy pomiarowe; przeprowadzanie kontrolnych badań technicznych zespołów i podzespołów pojazdów samochodowych, wymiana olei, płynów, części eksploatacyjnych; obsługa techniczna wymiana i naprawa elementów układu napędowego, hamulcowego, kierowniczego, zawieszenia; obsługa i naprawa elementów i mechanizmów układu komfortu pojazdów samochodowych czy przeprowadzenie diagnostyki układów elektronicznych pojazdów samochodowych za pomocą urządzeń diagnostycznych OBD i specjalistycznych urządzeń kontrolno-pomiarowych. Dzięki tak dużej ilości powierzonych im zadań nabyli szereg umiejętności, które znacznie poszerzają ich kompetencje zawodowe. Uczniowie wykazali i poszerzyli takie umiejętności jak: umiejętność organizowania i nadzorowania obsługi pojazdów samochodowych; umiejętność diagnozowania stanu technicznego elementów podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych; umiejętność posługiwania się urządzeniami, narzędziami i przyrządami kontrolno-pomiarowymi; umiejętność przeprowadzania napraw i wymiany części podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych; umiejętność posługiwania się i przeprowadzania diagnostyki komputerowej OBD pojazdów samochodowych.

 

Rozdział VI
10 grudnia „Samochodziarze z Górki” uczestniczyli w wycieczce do San Marino najstarszej republiki europejskiej. Podróż trwała niecałe 45 minut, po których młodzież zawitała do osady założonej przez Świętego Marina. Po zapoznaniu z interesującą historią kraju nastąpiła ekspansja na lokalne sklepy z pamiątkami. Liczne sklepiki pełne suwenirów oferowały szeroki wachlarz pomysłów na prezenty z czego uczniowie Technikum Pojazdów Samochodowych w Zespole Szkół nr1 w Opatowie obficie skorzystali. Pełni nowych doświadczeń i bogato zaopatrzeni w upominki dla bliskich praktykanci wrócili na kolację do swojego hotelu w Rimini.

 

Rozdział VII
Uczniowie Technikum Pojazdów Samochodowych w Zespole Szkół nr1 w Opatowie w czasie praktyk wykazali się dużą wiedzą, umiejętnościami, punktualności i tworzyli przyjazną atmosferę w czasie racy. Zostało to docenione przez włoskich przedsiębiorców, u których odbywali praktyki w postaci wysokich ocen z praktyk a także przekazanych im upominków. Na koniec pobytu uczniowie wzięli udział w końcowym spotkaniu ewaluacyjnym w biurze włoskiego partnera Sistema Turismo gdzie otrzymali stosowne certyfikaty potwierdzające odbycie zagranicznego stażu.

 

Epilog
16 grudnia grupa młodzieży z Technikum Pojazdów Samochodowych z Zespołu Szkół w Opatowie zakończyła okres praktyk we włoskim Rimini. Pożegnawszy się z organizatorem praktyk zostali przewiezieni na lotnisko w Bolonii gdzie mogli dokonać jeszcze ostatnich zakupów w sklepie bezcłowym Duty Free upominków dla najbliższych. Mimo wspaniałej atmosfery jaka panowała podczas praktyk we włoskich warsztatach samochodowych uczniowie byli zadowoleni z szybkiego powrotu do swoich rodzinnych domów. Po starcie samolotu uczniowie obserwowali cudowne widoki: znikające Włochy, wspaniałe chmury i wyłaniającą się początkowo nieśmiało, a potem już w całej okazałości Polskę. Po wylądowaniu na lotnisku w Katowicach i odbiorze walizek wszyscy w wyśmienitych humorach wrócili do swoich rodziców, którzy czekali na nich z utęsknieniem. Każdy uczeń czyli tytułowy Pan Samochodzik z powieści Zbigniewa Nienackiego – nazwany tak w nawiązaniu do swojej profesji przez opiekunów wyjazdu Panią Magdalenę Jakubowską i Pana Piotra Cybulę, opowiedział bardziej szczegółowo swoją trzytygodniową przygodę w Rimini we Włoszech.