Ze względu na obecną sytuację oraz brak dostępu do zasobów biblioteki naszej szkoły zachęcam was do czytania e-booków. Są one dostępne na stronach wydawnictw i stron, które je oferują. Jeśli masz wątpliwości, czy witryna z której chcesz skorzystać działa zgodnie z prawem - zachęcam do sprawdzenia jej w Bazie Legalnych Źródeł, gdzie znajdują się bezpieczne i zweryfikowane strony. Znajduje się ona pod adresem:
http://legalnakultura.pl/pl/legalne-zrodla/ksiazki
Wśród najczęściej odwiedzanych serwisów z darmowymi ebookami są:
Wolnelektury.pl - rozbudowana baza lektur szkolnych i klasyków literackich w postaci ebooków. Dostępne e-woluminy zostały profesjonalnie wydane, opatrzone przypisami i udostępnione we wszystkich popularnych formatach, od .PDF do .MOBI. Tytuły są darmowe, ponieważ w bazie znajdują się książki, do których prawa autorskie już wygasły. Z inicjatywy Fundacji Nowoczesna Polska zebrano je w jednym miejscu. Zawierają się tu również wydawnictwa oparte na licencji Creative Commons.
Najpierwprzeczytaj.pl - witryna, za pośrednictwem której można pobrać darmowe e-booki, ale również udostępniać je innym. Wymogiem korzystania ze strony jest ocena pobranego ebooka lub napisanie jego krótkiej recenzji. Serwis ten promuje pisarzy, którzy są nieznani w świecie szeroko pojętej literatury, dlatego też twórcy strony nawołują do dobrowolnego docenienia autora danej powieści, poprzez przekazanie mu dowolnej kwoty w postaci darowizny.
e-Publikacje Nauki Polskiej - epnp.pl - to zbiór publikacji naukowych z różnych dziedzin, wydawanych przez polskie uczelnie, instytuty naukowe, towarzystwa i stowarzyszenia oraz muzea. Przeznaczeniem bazy jest zebranie w jednym miejscu trudno dostępnej literatury z polskich ośrodków naukowych. Znajduje się tu również bogata oferta darmowych ebooków.
BooKto.pl – portal, który zgromadził największą bazę ebooków dostępnych w polskich e-księgarniach. W serwisie, obok listy płatnych tytułów, znajdują się oddzielne katalogi: self-publishing oraz darmowe ebooki, oferujące darmowe e-książki z legalnych źródeł.
Bookini.pl - ogromna baza blisko 3 tysięcy darmowych e-książek do pobrania. Są to przede wszystkim klasyczne pozycje literatury polskiej, ale nie tylko. Nie brakuje lektur, co z pewnością jest dobrą wiadomością dla uczniów.
Dostęp do bezpłatnych ebooków oferują również biblioteki publiczne w wielu miastach. Zwykle warunkiem wypożyczenia jest posiadanie karty bibliotecznej w danej placówce. Wówczas możliwość czytania wielu tysięcy książek elektronicznych jest już na wyciągnięcie czytnika.
W ramach kosultacji zapraszam do kontaktu pod adresami: azwolska1 (Skype) lub pod mailem:
Bibliotekarz: Agnieszka Zwolska
ZAPRASZAMY W GODZINACH:
Poniedziałek 7:00 - 13:00
Wtorek 7:00 - 13:00
Środa 7:00 - 13:00
Czwartek 7:00 - 13:00
Piątek 7:00 - 13:00
W naszej bibliotece zgromadzony jest bogaty księgozbiór liczący ponad 10 tysięcy książek. Posiadamy także zbiory płyt i programów multimedialnych. Dbamy o zapewnienie uczniom pełnej oferty lektur szkolnych. W bibliotece jest wolny dostęp do półek i uczniowie samodzielnie wybierają książki do czytania, mogą przy tym zawsze liczyć na pomoc bibliotekarza. Posiadamy także pracownię multimedialną wyposażoną w 15 stanowisk komputerowych umożliwiające korzystanie ze zbiorów multimedialnych oraz Internetu. Do szkolnej biblioteki serdecznie zapraszamy także rodziców naszych uczniów. Mogą Państwo wspólnie ze swoimi dziećmi wybierać książki do wypożyczenia, skorzystać z literatury pedagogicznej dla dorosłych, udostępniamy również w bibliotece dokumentację naszej szkoły.
Konkurs „ABC wiedzy o książce i bibliotece”
W grudniu 2019 r. w naszej szkole odbył się polsko - angielski konkurs zatytułowany „ABC wiedzy o książce i bibliotece”, w którym udział wzięło 23 uczniów.
Konkurs przygotowany przez A. Zwolską i przeprowadzony z pomocą nauczycieli języka angielskiego A. Łasisz, M. Jakubowskiej, M. Kidoń oraz A. Klimkowskiej zawierał pytania z zakresu podstawowej wiedzy o książce i bibliotece jak również sprawdzał umiejętności językowe uczniów związane z powyższą tematyką. Zwycięzcą konkursu została Aleksandra Wołowską z klasy III TPS, miejsce drugie zajęła Katarzyna Szydłowska z klasy II TLA, a trzecie Liza Bosak również z klasy II TLA. Wszyscy uczniowie wykazali się dużą wiedzą i umiejętnościami. Zwycięzcy zostaną nagrodzeni.
{gallery}/2019/konkurs_biblioteczny{/gallery}
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Sprawozdanie z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
- W bibliotece obowiązuje cisza i zakaz spożywania posiłków.
- Z księgozbioru bibliotecznego mogą korzystać wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły.
- Przeglądanie zasobów bibliotecznych może odbywać się w komputerze /KATALOG/.
- W bibliotece obowiązuje zasada wolnego dostępu do półek.
- Wypożyczać książki wolno jedynie na swoje nazwisko.
- Dokonując zwrotów książek należy podać swoje nazwisko, imię i klasę.
- Nie wolno pozostawiać wypożyczonych książek bez wypisania ich z pamięci komputera.
- Wypożyczeń dla nauczycieli dokonuje się indywidualnie lub na podstawie karty bibliotecznej nauczyciela.
- Maksymalny czas wypożyczeń książki to jeden miesiąc.
- Za zgodą nauczyciela-bibliotekarza można ją prolongować /z wyjątkiem lektur/ na kolejny okres.
- Uczeń może posiadać na swoim koncie wiele książek, w tym najwyżej trzy lektury.
- O ilości pozostałych książek decyduje nauczyciel bibliotekarz.
- Uczeń, który ma nie oddaną w terminie książkę nie może korzystać z księgozbioru bibliotecznego.zobowiązany jest do szanowania wypożyczonych książek.
- Czytelnik, który zagubi lub zniszczy wypożyczoną książkę zobowiązany jest do niezwłocznego odkupienia takiej samej książki.
- Do momentu gdy tego nie uczyni, jest zawieszony w prawach korzystania z biblioteki.
- Nie wolno samemu brać książek z księgozbioru podręcznego.
- Zasady korzystania ze stanowiska komputerowego określa odrębny regulamin.Książki można wypożyczać również na okres ferii oraz wakacji szkolnych.
Zatwierdzony przez radę pedagogiczną w dniu 14.09.2017 r.
Regulamin korzystania ze stanowiska komputerowego
- Stanowisko komputerowe służy wyłącznie do przeglądu programów multimedialnych znajdujących się w bibliotece oraz do korzystania z Internetu.
- Korzystać można tylko z zainstalowanych programów.
- Zabrania się instalowania innych programów i dokonywania zmian w już istniejących oprogramowaniach.
- Wypożyczając programy, użytkownik musi posiadać elementarną znajomość obsługi komputera i programu.
- Nauczyciel-bibliotekarz nie ma obowiązku obsługiwania wypożyczonego przez użytkownika programu, lecz może udzielić pomocy w jego obsłudze, jeśli aktualnie dysponuje czasem.
- Użytkownik biblioteki może korzystać z programu "KATALOG"Maksymalny czas pracy przy stanowisku komputerowym wynosi 2 godz.
- Przy stanowisku mogą znajdować się maksymalnie 3 osoby pracujące w ciszy i nie zakłócające rytmu pracy biblioteki.
- Korzystając z programów emitujących dźwięk, należy ustawić głos stosunkowo cicho.
- Nauczyciel może zlecić korzystanie ze słuchawek.
- Internet służy jedynie do celów edukacyjnych /np. pisanie referatów, rozszerzanie wiedzy przedmiotowej, gromadzenie informacji do konkursów, olimpiad przedmiotowych/.
- Zabronione jest korzystanie z komputera w celach zarobkowych, wykonywania czynności naruszających prawa autorskie twórców lub dystrybutorów oprogramowania i danych.
- Za wszelkie mechaniczne uszkodzenia sprzętu komputerowego i oprogramowania odpowiada /finansowo/ użytkownik.
- Jeśli jest niepełnoletni, wówczas odpowiedzialność ponoszą rodzic.