Ze względu na obecną sytuację oraz brak dostępu do zasobów biblioteki naszej szkoły zachęcam was do czytania e-booków. Są one dostępne na stronach wydawnictw i stron, które je oferują. Jeśli masz wątpliwości, czy witryna z której chcesz skorzystać działa zgodnie z prawem - zachęcam do sprawdzenia jej w Bazie Legalnych Źródeł, gdzie znajdują się bezpieczne i zweryfikowane strony. Znajduje się ona pod adresem:

http://legalnakultura.pl/pl/legalne-zrodla/ksiazki

Wśród najczęściej odwiedzanych serwisów z darmowymi ebookami są:

 

Wolnelektury.pl - rozbudowana baza lektur szkolnych i klasyków literackich w postaci ebooków. Dostępne e-woluminy zostały profesjonalnie wydane, opatrzone przypisami i udostępnione we wszystkich popularnych formatach, od .PDF do .MOBI. Tytuły są darmowe, ponieważ w bazie znajdują się książki, do których prawa autorskie już wygasły. Z inicjatywy Fundacji Nowoczesna Polska zebrano je w jednym miejscu. Zawierają się tu również wydawnictwa oparte na licencji Creative Commons.

Najpierwprzeczytaj.pl - witryna, za pośrednictwem której można pobrać darmowe e-booki, ale również udostępniać je innym. Wymogiem korzystania ze strony jest ocena pobranego ebooka lub napisanie jego krótkiej recenzji. Serwis ten promuje pisarzy, którzy są nieznani w świecie szeroko pojętej literatury, dlatego też twórcy strony nawołują do dobrowolnego docenienia autora danej powieści, poprzez przekazanie mu dowolnej kwoty w postaci darowizny.

e-Publikacje Nauki Polskiej - epnp.pl - to zbiór publikacji naukowych z różnych dziedzin, wydawanych przez polskie uczelnie, instytuty naukowe, towarzystwa i stowarzyszenia oraz muzea. Przeznaczeniem bazy jest zebranie w jednym miejscu trudno dostępnej literatury z polskich ośrodków naukowych. Znajduje się tu również bogata oferta darmowych ebooków.

BooKto.pl – portal, który zgromadził największą bazę ebooków dostępnych w polskich e-księgarniach. W serwisie, obok listy płatnych tytułów, znajdują się oddzielne katalogi: self-publishing oraz darmowe ebooki, oferujące darmowe e-książki z legalnych źródeł.

Bookini.pl - ogromna baza blisko 3 tysięcy darmowych e-książek do pobrania. Są to przede wszystkim klasyczne pozycje literatury polskiej, ale nie tylko. Nie brakuje lektur, co z pewnością jest dobrą wiadomością dla uczniów.

Dostęp do bezpłatnych ebooków oferują również biblioteki publiczne w wielu miastach. Zwykle warunkiem wypożyczenia jest posiadanie karty bibliotecznej w danej placówce. Wówczas możliwość czytania wielu tysięcy książek elektronicznych jest już na wyciągnięcie czytnika.

W ramach kosultacji zapraszam do kontaktu pod adresami: azwolska1 (Skype) lub pod mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Bibliotekarz: Agnieszka Zwolska

 

ZAPRASZAMY W GODZINACH:

Poniedziałek 7:00 - 13:00

Wtorek 7:00 - 13:00

Środa 7:00 - 13:00

Czwartek 7:00 - 13:00

Piątek 7:00 - 13:00

 

W naszej bibliotece zgromadzony jest bogaty księgozbiór liczący ponad 10 tysięcy książek. Posiadamy także zbiory płyt i programów multimedialnych. Dbamy o zapewnienie uczniom pełnej oferty lektur szkolnych. W bibliotece jest wolny dostęp do półek i uczniowie samodzielnie wybierają książki do czytania, mogą przy tym zawsze liczyć na pomoc bibliotekarza. Posiadamy także pracownię multimedialną wyposażoną w 15 stanowisk komputerowych umożliwiające korzystanie ze zbiorów multimedialnych oraz Internetu. Do szkolnej biblioteki serdecznie zapraszamy także rodziców naszych uczniów. Mogą Państwo wspólnie ze swoimi dziećmi wybierać książki do wypożyczenia, skorzystać z literatury pedagogicznej dla dorosłych, udostępniamy również w bibliotece dokumentację naszej szkoły.

 

 Konkurs „ABC wiedzy o książce i bibliotece”

W grudniu 2019 r. w naszej szkole odbył się polsko - angielski konkurs zatytułowany „ABC wiedzy o książce i bibliotece”, w którym udział wzięło 23 uczniów.

Konkurs przygotowany przez A. Zwolską i przeprowadzony z pomocą nauczycieli języka angielskiego A. Łasisz, M. Jakubowskiej, M. Kidoń oraz A. Klimkowskiej zawierał pytania z zakresu podstawowej wiedzy o książce i bibliotece jak również sprawdzał umiejętności językowe uczniów związane z powyższą tematyką. Zwycięzcą konkursu została Aleksandra Wołowską z klasy III TPS, miejsce drugie zajęła Katarzyna Szydłowska z klasy II TLA, a trzecie Liza Bosak również z klasy II TLA. Wszyscy uczniowie wykazali się dużą wiedzą i umiejętnościami. Zwycięzcy zostaną nagrodzeni.

{gallery}/2019/konkurs_biblioteczny{/gallery}

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

 Sprawozdanie z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

 

 

REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

 1. W bibliotece obowiązuje cisza i zakaz spożywania posiłków.
 2. Z księgozbioru bibliotecznego mogą korzystać wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły.
 3. Przeglądanie zasobów bibliotecznych może odbywać się w komputerze /KATALOG/.
 4. W bibliotece obowiązuje zasada wolnego dostępu do półek.
 5. Wypożyczać książki wolno jedynie na swoje nazwisko.
 6. Dokonując zwrotów książek należy podać swoje nazwisko, imię i klasę.
 7. Nie wolno pozostawiać wypożyczonych książek bez wypisania ich z pamięci komputera.
 8. Wypożyczeń dla nauczycieli dokonuje się indywidualnie lub na podstawie karty bibliotecznej nauczyciela.
 9. Maksymalny czas wypożyczeń książki to jeden miesiąc.
 10. Za zgodą nauczyciela-bibliotekarza można ją prolongować /z wyjątkiem lektur/ na kolejny okres.
 11. Uczeń może posiadać na swoim koncie wiele książek, w tym najwyżej trzy lektury.
 12. O ilości pozostałych książek decyduje nauczyciel bibliotekarz.
 13. Uczeń, który ma nie oddaną w terminie książkę nie może korzystać z księgozbioru bibliotecznego.zobowiązany jest do szanowania wypożyczonych książek.
 14. Czytelnik, który zagubi lub zniszczy wypożyczoną książkę zobowiązany jest do niezwłocznego odkupienia takiej samej książki.
 15. Do momentu gdy tego nie uczyni, jest zawieszony w prawach korzystania z biblioteki.
 16. Nie wolno samemu brać książek z księgozbioru podręcznego.
 17. Zasady korzystania ze stanowiska komputerowego określa odrębny regulamin.Książki można wypożyczać również na okres ferii oraz wakacji szkolnych.

 

Zatwierdzony przez radę pedagogiczną w dniu 14.09.2017 r.

 

 

Regulamin korzystania ze stanowiska komputerowego

 1. Stanowisko komputerowe służy wyłącznie do przeglądu programów multimedialnych znajdujących się w bibliotece oraz do korzystania z Internetu.
 2. Korzystać można tylko z zainstalowanych programów.
 3. Zabrania się instalowania innych programów i dokonywania zmian w już istniejących oprogramowaniach.
 4. Wypożyczając programy, użytkownik musi posiadać elementarną znajomość obsługi komputera i programu.
 5. Nauczyciel-bibliotekarz nie ma obowiązku obsługiwania wypożyczonego przez użytkownika programu, lecz może udzielić pomocy w jego obsłudze, jeśli aktualnie dysponuje czasem.
 6. Użytkownik biblioteki może korzystać z programu "KATALOG"Maksymalny czas pracy przy stanowisku komputerowym wynosi 2 godz.
 7. Przy stanowisku mogą znajdować się maksymalnie 3 osoby pracujące w ciszy i nie zakłócające rytmu pracy biblioteki.
 8. Korzystając z programów emitujących dźwięk, należy ustawić głos stosunkowo cicho.
 9. Nauczyciel może zlecić korzystanie ze słuchawek.
 10. Internet służy jedynie do celów edukacyjnych /np. pisanie referatów, rozszerzanie wiedzy przedmiotowej, gromadzenie informacji do konkursów, olimpiad przedmiotowych/.
 11. Zabronione jest korzystanie z komputera w celach zarobkowych, wykonywania czynności naruszających prawa autorskie twórców lub dystrybutorów oprogramowania i danych.
 12. Za wszelkie mechaniczne uszkodzenia sprzętu komputerowego i oprogramowania odpowiada /finansowo/ użytkownik.
 13. Jeśli jest niepełnoletni, wówczas odpowiedzialność ponoszą rodzic.