naglowek 2015 1 PL01 KA102 015530

Już za miesiąc młodzież Zespołu Szkół Nr1 w Opatowie poleci do Portugalii, aby odbyć staż zawodowy w ramach realizowanego w szkole projektu „Więcej wiesz – sięgasz dalej - zagraniczne staże świętokrzyskich kucharzy” realizowanego ze środków POWER na zasadach programu Erasmus + współfinansowanego z funduszu Unii Europejskiej.
Ukończenie stażu zapewni uczniom otrzymanie certyfikatu potwierdzającego odbycie praktyki zagranicznej, co znacznie zwiększy szanse na atrakcyjną pracę zarówno w Polsce, jak i za granicą. Dodatkowo młodzież odbędzie kurs barmański, niezwykle przydatny w pracy sommeliera baristy. Każdy z uczestników projektu otrzymał na własność tablet. Urządzenia będą wykorzystywane w czasie zajęć teoretycznych jako baza do gromadzenia notateki przepisów kulinarnych oraz jako urządzenie telekomunikacyjne umożliwiające kontakt z rodzinami w Polsce. Przygotowania do wyjazdu trwają już od dawna. Młodzież uczestniczy w specjalnie zorganizowanych dla nich zajęciach o tematyce kulturowej i doskonalących umiejętność posługiwania się językiem angielskim.

Uczniowie zostaną zakwaterowani w hotelach w mieście Evora, pięknie położonym nad rzeką Mondego, zaledwie 130 kilometrów od Lizbony. W czasie weekendów mają zaplanowane wycieczki po Portugalii, dzięki czemu poznają, jakże odmienną od polskiej, kulturę jednego z państw romańskich, a przede wszystkim bogate tradycje kulinarne. W przyszłym roku szkolnym na podobny staż młodzież wyjedzie do Wielkiej Brytanii do Stafford.