Dzień Edukacji Narodowej obchodzony był w Zespole Szkół Nr 1 w sposób bardzo uroczysty. W dniu 11.10.2013 r. odbyła się akademia, w której uczestniczyła cała społeczność szkoły oraz zaproszeni goście: wicestarosta opatowski - Gustaw Saramański, kierownik wydziału oświaty - Marek Gołasa, przewodnicząca Komitetu Rodzicielskiego - Stanisława Papaj oraz prezes ZNP - Andrzej Soroka. Wicestarosta Gustaw Saramański życzył zebranym nauczycielom wielu sukcesów w pracy zawodowej i tego, aby wysiłek włożony w kształcenie i wychowanie młodzieży zaowocował zrozumieniem i satysfakcją wychowanków, a ich osiągnięcia były powodem do dumy i zadowolenia. Życzenia złożył również dyrektor szkoły - Tomasz Świątek oraz zaproszeni goście.

Święto Edukacji to doskonała okazja do tego, by uhonorować szczególnie wyróżniających się nauczycieli. Nagrodę Dyrektora otrzymali: Piotr Cybula, Roman Góra, Jan Hynek, Dorota Jeziorska, Krzysztof Gubernat, Marek Frejlich,, Elżbieta Kudlińska, Szczepan Madej, Jerzy Lulin, Mariusz Masternak, Aneta Surowiecka, Ewelina Spychaj, Kinga Szkoda, Tomasz Sewera, Sławomir Włodarczyk. Nagroda Starosty została przyznana Magdalenie Gdowskiej – wicedyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Opatowie. W tym szczególnym dniu nie zabrakło również nagród dla uczniów. Za wybitne wyniki w nauce uczennica klasy III Technikum Ekonomicznego - Monika Kania otrzymała Stypendium Starosty Opatowskiego. Oprawę artystyczną przygotowały nauczycielki tutejszej szkoły: Edyta Gwoździk i Aneta Surowiecka. Młodzież zaprezentowała swoje umiejętności w programie ,,Szkoła na wesoło".