Od kilku lat Zespół Szkół Nr1 w Opatowie oferuje swoim uczniom z Technikum Pojazdów Samochodowych bezpłatne, profesjonalne kursy spawalnicze metodą MAG 135 i TIG 141. Celem tych kursów jest teoretyczne i praktyczne przygotowanie uczestników kursu do uzyskania uprawnień do spawania elektrycznego blach i rur metodą doczołową i pachwinową do grubości 16mm. Kursy kończą się egzaminem państwowym, a absolwenci kursu otrzymają świadectwo kwalifikacyjne spawacza wydawane przez Instytut Spawalniczy w Gliwicach oraz Książeczkę Spawacza.

Ważne jest to, iż dokumenty te są respektowane poza granicami naszego kraju.  Podczas szkolenia zapewniamy naszym kursantom zdobywanie doświadczenia na sześciu stanowiskach spawalniczych gdzie znajdują się urządzenia firmy BESTER, Lincoln MOST oraz jedno stanowisko ślusarskie. Hala spawalnicza wyposażona jest w wentylację.  Zajęcia teoretyczne odbywają się w nowoczesnej sali wykładowej, która posiada sprzęt audiowizualny i odpowiednie materiały szkoleniowe. Kursanci mają zapewnioną również odzież ochronną oraz wyżywienie w postaci obiadu podczas każdego dnia kursu. Szkolenie odbywa się w miłej atmosferze pod okiem profesjonalnej kadry instruktorów.  Uczeń Zespołu Szkół Nr1, który kończy naszą szkołę jest absolwentem ukierunkowanym na wiele specjalności, przez co rodzinny jak i zagraniczny rynek pracy stoi dla niego otworem.