W dniu 15 października 2014r. uczniowie klas pierwszych Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych Zespołu Szkół Nr1 w Opatowie kolejny raz  uczestniczyli w zajęciach kulinarnych. Odbyły się one w ramach współpracy szkoły z Agencją Rynku Rolnego w Kielcach. Młodzi adepci sztuki kulinarnej pracowali w nowoczesnej szkolnej pracowni gastronomicznej pod kierunkiem szefa kuchni z restauracji "Monte Carlo" w Kielcach pana Pawła Ptasia oraz pani Agnieszki Łukawskiej. Restauracja „Monte Carlo” jest według czytelników gazety „Echo Dnia” najlepszą restauracją w województwie świętokrzyskim i zdobyła I miejsce w konkursie Wojewody Świętokrzyskiego i Marszałka Województwa Świętokrzyskiego „Restauracja z kuchnią regionalną”. W pierwszej części zajęć uczniowie wzięli udział w przygotowaniu regionalnych potraw świętokrzyskich dostosowanych do potrzeb współczesnego konsumenta, takich jak: zalewajka świętokrzyska, zupa cebulowa z grzankami, żeberko duszone w białej kapuście, zawijaniec ze szparagami, caprese po polsku, panierowany oscypek z żurawiną, naleśniki ze szpinakiem, filet drobiowy w rozmarynie, śledź po kielecku. Druga część zajęć miała charakter typowo warsztatowy.

W tym czasie uczniowie podzieleni na sześć zespołów przygotowali, na podstawie wylosowanych receptur, następujące potrawy: ślimaczki drobiowe z cukinią, tradycyjna ryba po grecku, racuchy z jabłkami, sałatka przysmak świętokrzyski, kąski drobiowe z sosem czosnkowym, makaron pene ze szpinakiem.  Ekspedycja  i degustacja potraw odbyła się w sali zaaranżowanej w nastrojowym klimacie  złotej jesieni. Gośćmi honorowymi byli - dyrektor szkoły pan Tomasz Świątek oraz wicedyrektor pani Magdalena Gdowska. Bogato zastawione stoły i wyśmienity smak potraw sprawiły, iż nie szczędzono uczniom słów uznania, a ich praca i umiejętności zostały ocenione wysoko. Zajęcia warsztatowe prowadzone przez znanych kucharzy cieszą się wśród młodzieży dużym uznaniem i zainteresowaniem. Dają im nie tylko  możliwość  poznania wielu ciekawych i praktycznych tajników sztuki kulinarnej, ale są  także  potwierdzeniem wyboru wartościowego kierunku kształcenia. Młodzi kucharze miło będą je wspominać i z niecierpliwością czekają już na kolejne. Nad organizacją zajęć czuwały nauczycielki Agnieszka Spała, Monika Wicha i Dorota Pitek.