Tegoroczna edycja Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu i Europejskiego Dnia bez Samochodu przebiegała pod hasłem „ Nasze ulice, nasz wybór ”. Nasza szkoła już po raz dwunasty brała aktywny udział w tym europejskim święcie, co niewątpliwie podkreśliło wymiar społeczny i ekologiczny tej imprezy – powiedział Piotr Banaczyk nauczyciel przedmiotów ekonomicznych w Zespole Szkół nr 1 w Opatowie. Konkurs plastyczny, gazetka ścienna, specjalna lekcja dotycząca ochrony środowiska przeprowadzona przez nauczycielki biologii w tej placówce oświatowej tj. Agnieszkę Frejlich i Monikę Wichę oraz audycja w lokalnym Radio Opatów, to punkty bogatego programu przygotowanego z tej okazji przez koordynatora akcji na szkołę. 16 – 22 września to Tydzień Mobilności obfitujący w wiele różnych atrakcji, które z pewnością nauczyły nas sprawniejszego poruszania się po obszarze naszego zabytkowego miasta.

Kampanię Europejskiego Dnia bez Samochodu, należy traktować z pewnością jako naszą bezwzględną aprobatę dla czystego powietrza w Opatowie. Warto w tym miejscu zasygnalizować siłę oddziaływania i zaangażowania miast w Polsce w to przedsięwzięcie, co miało bezpośrednie przełożenie na liczbę aglomeracji miejskich uczestniczących w tym ekologicznym projekcie. Podstawowym założeniem tego „ tourist eventu ” było pokazanie społeczności Opatowa, że życie bez samochodu w naszym mieście jest dobrym i zdrowym rozwiązaniem zmniejszającym poziom hałasu i emisji spalin do atmosfery – tłumaczy Piotr Banaczyk – opiekun Szkolnego Klubu Europejskiego.