W przepięknej leśnej scenerii u ponóża Szczytniaka w Górach Świętokrzyskich uczniowie pierwszej klasy Liceum Służb Mundurowych złożyli uroczystą Przysięgę na sztandar szkoły. To wydarzenie odbyło się w miejscu niezwykle urokliwym i symbolicznym, bo właśnie na tej leśnej polanie płk Jan Piwnik „Ponury” podczas II wojny światowej kilkukrotnie odbierał raporty od swoich podkomendnych.

Na Przysięgę licznie przybyli zaproszeni goście: dyrekcja szkoły: pani Magdalena Gdowska i pan Piotr Cybula, były operator JW GROM mjr Jacek Kowalik oraz por Adam Szela - prezesi Fundacji GROM COMBAT, Komendant Powiatowy Policji w Opatowie nadkomisarz Wojciech Szymczak oraz Oficer Prasowy mł. asp. Katarzyna Czesny - Wójcik, bratanica Ponurego pani Teresa Piwnik, pani Monika Żabicka ze Stowarzyszenia Pamięci Ponury- Nurt, ks płk Jan Mikos, rodzice i wychowawczyni klasy I LOM pani Edyta Gwoździk, nauczyciele: pan Marek Frejlich, pan Józef Komisarek, pan Tomasz Świątek, pan Dawid Pater, uczniowie wszystkich klas mundurowych szkoły na górce oraz absolwenci, którzy swoje życie związali z mundurem.

Otoczenie wysokich drzew, które były świadkami wielu ważnych wydarzeń, płonące ognisko i powiewająca biało - czerwona flaga naszej ojczyzny wprowadziły wszystkich zebranych w nastrój zadumy i refleksji. Po wypowiedzeniu słów przysięgi, kadeci otrzymali orzełki, które odtąd będą z dumą mogli nosić na swoich czapkach. Uroczystość poprowadzili Zofia Wójcik i Konrad Góra- uczniowie starszych klas mundurowych, którzy rok temu sami ze wzruszeniem powtarzali Rotę Ślubowania. Teraz przekazali swym młodym koleżankom i kolegom słowa: Jako uczniowie klas mundurowych czujemy się dziś spadkobiercami spuścizny naszych przodków bohatersko walczących o wolność naszej ojczyzny. Dlatego ze szczególną czcią odnosimy się do przeszłości naszego kraju, pamiętając o ludziach, którym zawdzięczamy wolnośćOdwołali się do bohaterskiej postawy Cichociemnych - spadochroniarzy Armii Krajowej, których imię nosi elitarna jednostka Grom, z której wywodzi się major Jacek Kowalik.

Młodzież nawiązała także do wyjątkowej osoby, bardzo bliskiej sercom uczniów mundurówki - płk Jana Piwnika Ponurego, który już wkrótce będzie patronował ZS nr1 w Opatowie. Utwór Śpij kolego wykonany na trąbce przez Michała Różalskiego był przepięknym i wzruszającym akcentem upamiętniającym tego bohatera Gór Świętokrzyskich i jego żołnierzy.

Magdalena Gdowska z dumą podziękowała kadetom za ich godną postawę podczas uroczystości, a nauczycielom prowadzącym klasy mundurowe Edycie Gwoździk, Markowi Frejlichowi, Tomaszowi Świątkowi i Józefowi Komisarkowi za doskonale przygotowaną przysięgę i wszelkie działania wspierające uczniów mundurówki w ich rozwoju. Słowa podziękowania skierowała też do pana majora Jacka Kowalika za ogromne wsparcie i organizowane przez niego szkolenia dla młodzieży klas mundurowych. Mjr Jacek Kowalik wyraził swój podziw dla zaangażowania młodych ludzi i ich aktywności podczas szkoleń prowadzonych przez instruktorów Fundacji Grom Combat oraz podchorążych Wojskowej Akademii Technicznej i Akademii Wojsk Lądowych. Wyraził nadzieję, że kolejne roczniki absolwentów „mundurówki” będą brać z nich przykład kontynuując naukę na uczelniach wojskowych. Na zakończenie młodzież, nauczyciele i zaproszeni goście zasiedli do ogniska, by wspólnie spędzić ten niezwykły czas.