Każdy człowiek lubi spełniać marzenia. Doświadczyli tego uczniowie "Górki”, którzy w dniach 11-15 czerwca 2024 roku udali się w podróż do Paryża-znanego właśnie jako miasto marzeń, sztuki, mody i zakochanych. Pierwszym przystankiem była Belgia, która przywitała podróżników pysznymi daniami. Nie mogło oczywiście zabraknąć czekolady, gdyż miasto właśnie z niej słynie. W kolejnym dniu młodzież wraz z opiekunami dotarła do Paryża. Podczas uroczego rejsu po Sekwanie po raz pierwszy doszło do spotkania z kultowymi zabytkami miasta-katedrą Notre Dame czy Wieżą Eiffla. Pogoda dopisywała, więc młodzież mogła podziwiać budowle, które piękniały w słonecznym blasku. A to był dopiero początek…Kolejnym wielkim, ale i przepięknym zaskoczeniem okazał się Luwr. Uczniowie byli pod jego ogromnym wrażeniem. Zadziwił wszystkich swoją wielkością i bogactwem eksponatów. Człowiek ,który chciałby go poznać do końca, musiałby poświęcić na zwiedzanie około 3,5 tygodnia. Młodzież, niestety, nie miała aż tyle czasu, dlatego skupiła się na największych dziełach: Mona Lizie, Wenus z Milo czy Nike z Samotraki. Luwr zachwyca także swym wyglądem na zewnątrz. Znajduje się tam Piramida Luwru, która jest kompleksem 5 piramid. Pod największą znajduje się wejście do Luwru. Trzy kolejne, mniejsze, oznaczają ścieżki do trzech skrzydeł pałacu, zaś piata to słynna odwrócona piramida. Widziane na żywo robiły niesamowite wrażenie na zwiedzających. Młodzież po wizycie w tej przepięknej budowli, stwierdziła, że każdy w swoim życiu powinien ją zobaczyć. Kolejnym przystankiem, podczas „podróży marzeń”, stała się dzielnica artystów-wzgórze Montmartre. Słynie ono z bardzo kolorowych, malutkich budynków oraz wąskich, krętych uliczek. Jest to dzielnica typowo artystyczna. Uczniowie z „Górki” mogli się przenieść w czasie i poczuć jak Picasso, Van Gogh czy Chopin. Napić się kawy w tym samym miejscu, co oni i poczuć Paryż wszystkimi zmysłami! Tu także znajduje się najsłynniejszy kabaret świata-Moulin Rouge. Młodzież dowiedziała się, że to właśnie tutaj narodził się kankan. Bardzo duży podziw wzbudziła także Bazylika Sacra Coeur ,która urzekła wszystkich swoją monumentalnością i elegancją. Jej biały kolor zawdzięcza kamieniu wapiennemu, który pod wpływem powietrza i deszczu wydziela bielący mury kalcyt. Oczywiście nie sposób wyobrazić było sobie Paryża bez dumnie wznoszącej się, na wysokość ponad 300 metrów, Wieży Eiffla zwanej „Żelazną Damą". Jest ona głównym punktem orientacyjnym miasta. Nasi uczniowie mogli podziwiać z wysokości przepiękną panoramę Paryża i byli nią zachwyceni. Zwrócili uwagę na wyjątkowy wygląd wieży, która na czas olimpiady jest przyozdobiona olimpijskimi kołami. To oczywiście nie koniec wrażeń. Następnym miejscem, które odwiedzili uczniowie był, znany z francuskich filmów, Plac Pigalle oraz budynek Opery Garnier. Było także coś dla zmysłu węchu. Młodzież odwiedziła muzeum Fragonard, w którym dowiedziała się o historii perfum, jak są one wytwarzane i do czego były używane w przeszłości. Niektóre z informacji bardzo ich zaskoczyły!! A na koniec wizyty mogła powąchać przepięknych francuskich perfum i poczuć się jak typowy Francuz. Ostatnim punktem podróży była Galeria Lafayettę, na tarasie której wszyscy, po raz ostatni, podziwiali panoramę Paryża. Nie można pominąć, że atrakcją, która wzbudziła wiele emocji były przejazdy paryskim metrem. Nie obyło się także bez skosztowania dań ze ślimaków, żabich udek czy prawdziwej paryskiej bagietki, które cieszyły zmysł smaku. "Paryż jest na tyle duży, żeby się w nim zgubić, ale i na tyle mały zarazem, żeby móc coś dla siebie znaleźć".(C.L.Zafon), a nasi uczniowie nie zgubili się , ale na pewno zakochali w Paryżu. Dziękujemy Biurze Turystycznemu Aviatour za wspólną, piękną przygodę, za ciekawe opowieści naszej przewodnik, Pani Kasi, która wprowadziła nas do świata francuskich ciekawostek i towarzyszyła nam przez całą podróż po mieście marzeń - przepięknym Paryżu. Merci!