Dzięki wieloletniej współpracy ZS nr 1 w Opatowie z Fundacją „Efekt Motyla” z Kielc młodzież z „Górki” ponownie rezydowała na Costa del Sol. Uczniowie z Technikum Pojazdów Samochodowych wyruszyli na podbój słonecznej Malagi. Emocje związane z lotem ustąpiły natychmiast po opuszczeniu samolotu, a hiszpański klimat słonecznego wybrzeża wyeliminował zmęczenie i trudy podróży. Mechanicy z „Górki” rozpoczęli praktyki w warsztatach samochodowych. Znakomicie przygotowani do zawodu zdobywali nowe doświadczenia przy profesjonalnym wsparciu hiszpańskich szefów. Doskonalili umiejętności zawodowe i lingwistyczne. Angielsko-hiszpańskie konwersacje przynosiły rewelacyjne efekty, a zabawne sytuacje wybuchy niekontrolowanego śmiechu. 8 maja nastąpił początek konkwisty - Malaga 2024! Szesnastu najlepszych uczniów z klas II i III Technikum Pojazdów Samochodowych rozpoczęło zawodową mobilność. Dzielnie reprezentowali szkołę w czasie praktyk, a w weekend z ogromnym zainteresowaniem zwiedzali obfitującą w zabytki Malagę: Plac Konstytucji, Alcazaba, zamek Giblarfaro, Teatr Rzymski i Katedra na zawsze pozostaną we wspomnieniach z Andaluzji. Niedzielne popołudnie upłynęło mechanikom na błogim lenistwie - Marina, plaża, kąpiele w ciepłych promieniach słońca i delikatnie chłodnej i słonej wodzie. Zwieńczeniem wieczoru był rejs o zachodzie słońca po Morzu Śródziemnym. W tle pięknie illuminowana Malaga i ledwie zarysowane Góry Betyckie. Drugi tydzień praktyk w warsztatach samochodowych został efektywnie wykorzystany a cenne uwagi profesjonalistów motywowały chłopaków do pracy. Ich zaangażowanie owocowało nie tylko pochwałami opiekunów praktyk, ale i uznaniem społeczności lokalnej. Pewnego dnia po praktykach, w drodze powrotnej do rezydencji rezolutni chłopcy udzielili pomocy panu, który nieudolnie starał się zmienić koło w samochodzie. Błyskawicznie ocenili sytuację i umiejętnie wykonali zadanie. Za swoją pracę nie chcieli pieniędzy, więc dostali owoce i napoje od wzruszonego Hiszpana. Podziękowaniom nie było końca, a opowieści przy kolacji urosły niemalże do rangi mitycznej. Niczym Prometeusz, bezinteresownie i z sympatii do drugiego człowieka udzielili wsparcia mieszkańcowi Malagi. Gorące niczym ogień emocje opadły szybko, a pozostała radość z poczucia dobrze spełnionego obowiązku. Mechanicy z „Górki” rozpoczęli kolejny weekend już w piątek wieczorem od znakomitej grillowanej kolacji. Sobota upłynęła pod znakiem Sztuki. Muzeum Picassa i dzieła Mistrza rano, a następnie koncerty muzyki pop, filmowej i poważnej na starówce w Maladze. Ukoronowaniem wieczoru był wyjątkowy performance: piękne tancerki przedstawiające nadmorskie mewy z wdziękiem kołysały się przed oczami oczarowanych widzów. Kiedy wybiła północ, chłopaki wylądowały w objęciach Morfeusza, żeby rankiem w niedzielę wyruszyć do Rondy. Urokliwe miasteczko, zawieszone w chmurach zachwyciło uczniów ciekawymi budowlami Maurów. Nowy most, tradycyjne areny do walki z bykami, matadorzy i historie wojen odcisnęły w Rondzie swoje piętno. Ostatni tydzień praktyk w Andaluzji dobiegł końca. Z nowym bagażem doświadczeń, profesjonalnym wsparciem i celującymi ocenami końcowymi mechanicy z Górki pożegnali Costa del Sol. Dzięki wsparciu Fundacji „Efekt Motyla” uczniowie klas technikum mieli możliwość poszerzania wiedzy i nabywania nowych umiejętności w Hiszpanii. Nagrodzeni certyfikatami i pełni wrażeń wrócili do Polski 23 maja. Kolejna odsłona andaluzyjskiej przygody - Malaga 2024 zakończona.