W dniach 19 i 20 marca 2024 r. w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy odbył się etap centralny XV Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej.

Olimpiada Wiedzy Hotelarskiej to prestiżowy konkurs dla młodzieży zainteresowanej hotelarstwem i turystyką. W tegorocznej jubileuszowej XV edycji o temacie “Turystyka biznesowa – Hotele z motywem przewodnim” uczestnicy mieli okazję wykazać się wiedzą z zakresu nowoczesnych rozwiązań stosowanych w branży hotelarskiej i gastronomicznej.

Do zmagań przystąpiło 37 najlepszych hotelarzy z całego kraju, którzy w eliminacjach szkolnych oraz okręgowych pokonali kilka tysięcy konkurentów. Pierwszego dnia etapu centralnego Karolina rywalizowała z 37 finalistami ze szkół hotelarskich z całej Polski, rozwiązując test składający się z 60 pytań. Ogromna wiedza i trud Karoliny włożony w przygotowanie do olimpiady nie poszły na marne i uczennica z trzecim wynikiem znalazła się w ścisłym finale, czyli gronie 15 laureatów, którzy zakwalifikowali się do części praktycznej olimpiady. Drugiego dnia w bydgoskim Hotelu City, odbyła się część praktyczna dla 15 laureatów, która składała się z dwóch zadań. Pierwsze zadanie polegało na obsłudze gościa w recepcji, w ramach której młodzi hotelarze mieli przeprowadzić rozmowę w języku angielskim, a drugie zadanie związane było z obsługą konsumenta, czyli przyjęciem zamówienia, przygotowaniem odpowiedniego nakrycia stołu i obsłużeniem gości w restauracji hotelowej. Uczennica doskonale poradziła sobie z zadaniami praktycznymi, a dzięki udziałowi w ogólnopolskiej olimpiadzie i zdobycie tytułu Laureatki Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej, zapewniła sobie zwolnienie z części pisemnej egzaminu zawodowego z egzaminacyjnym wynikiem 100%. Sam udział w zmaganiach finałowych to bardzo duży sukces Karoliny oraz powód do dumy, gdyż zakres tematyczny Olimpiady obejmuje nie tylko treści nauczane podczas lekcji, ale także szeroką wiedzę branżową oraz nowinki występujące w świecie hotelarstwa i turystyki.

Karolina przygotowywała się pod kierunkiem nauczycielki przedmiotów hotelarskich – Iwony Winiarczyk-Kapsy.

Organizatorzy olimpiady zadbali o to, aby pobyt w Bydgoszczy nie tylko upłynął na zmaganiach konkursowych, uczestnicy olimpiady wraz ze swoimi opiekunami mieli okazję zwiedzić najciekawsze zakątki miasta, w tym: zabytkową część miasta, Katedrę Bydgoską, Wyspę Młyńską, Kanał Bydgoski, reprezentacyjną ulicę Gdańską wraz z zabytkowym Hotelem Pod Orłem, posąg „Łuczniczki” – symbolu miasta, „Fontannę Potop” oraz Muzeum Mydła i wziąć udział w warsztatach wyrabiania mydła. Kolejną atrakcją przygotowaną przez organizatorów był pokaz rycerski w ramach dziedzictwa kulturowego.

Wieczorem drugiego dnia olimpiady odbyła się uroczysta kolacja zwieńczająca XV Edycję OWH z wręczeniem nagród dla Mistrzów Olimpiady w Hotelu Focus „Pod Orłem” przy ulicy Gdańskiej 14.

Gratulujemy Karolinie zaangażowania i wiedzy oraz życzymy powodzenia w dalszych sukcesach!!!