„... nauka to podróż, która trwa przez całe życie”- te słowa stały się mottem dzisiejszej akademii zorganizowanej z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Zespole Szkół nr 1 im. płk. Jana Piwnika "Ponurego" w Opatowie. Uroczystość prowadzili uczniowie: Agnieszka Bocheńska, Bartosz Klamczyński oraz Jakub Duda. Obchody święta pracowników oświaty zostały połączone ze Ślubowaniem uczniów klas pierwszych, na które przybyli ze swoimi wychowawcami: panią Edytą Nogaś, panią Anetą Król, panią Ewą Słowińską, panią Magdaleną Jakubowską, panią Martą Firmanty, panem Krzysztofem Wagą, panem Markiem Frejlichem i panem Pawłem Weselakiem. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością pani wicestarosta Małgorzata Jalowska, przewodnicząca Rady Rodziców pani Jolanta Baran, dyrektor szkoły pani Magdalena Gdowska , wicedyrektor pan Piotr Cybula, kadra kierownicza pan Mariusz Masternak, pan Tomasz Sewera oraz pan pan Jerzy Lulin. Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest bardzo uroczyście i stanowi doskonałą okazję do składania życzeń nauczycielom za ich codzienną pracę z młodzieżą. Pani starosta Małgorzata Jalowska przekazała wiele ciepłych słów dla całego grona życząc dalszych wspaniałych sukcesów. Do życzeń dołączyła się przewodnicząca Rady Rodziców przekazując na ręce pani dyrektor bukiet kwiatów i piękne życzenia oraz przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Zuzanna Cebula, która podziękowała nauczycielom w imieniu całej społeczności uczniowskiej. Znakomicie zdawane przez uczniów egzaminy, zdobywane w konkursach i olimpiadach tytuły i wyróżnienia oraz nagrody są najlepszym podziękowaniem za pracę nauczyciela, ale ten szczególny dzień jest wspaniałą okazją do przekazania nagród pedagogom wyróżniającym się podczas swojej pracy. „Dziękuję wam za wasze zaangażowanie w pracę, za wyrozumiałość, życzliwość i serdeczność, którymi niezmiennie obdarzacie swoich uczniów. Za to także, że jesteście twórczy i kreatywni, pełni pomysłów i inicjatyw. Dzięki wam nasza szkoła jest wyjątkowa” - powiedziała pani dyrektor Magdalena Gdowska wręczając nagrody swoim nauczycielom. Nagrody otrzymali: pani Magdalena Czub, pani Edyta Gwoździk, pani Agnieszka Frejlich, pan Robert Gubernat, pani Jolanta Kozieł, pani Magdalena Kidoń, pani Agnieszka Klimkowska, pani Anna Klimkowska, pani Anna Molisak, pan Mariusz Kowalski oraz nagrodę starosty opatowskiego pan Mariusz Masternak. Część artystyczną wypełnili uzdolnieni artystycznie uczniowie, którzy przygotowali program pod kierunkiem pani Edyty Gwoździk, pani Ewy Cybuli i pani Moniki Masternak. „Zabieramy dziś wszystkich w muzyczną podróż do lat 70-tych, w czasy wielkich artystów, którzy stawali sie ikonami niepowtarzaknego stylu. Kiedy królowały piosenki Anny Jantar, Ireny Jarockiej, Marka Grechuty, Czesława Niemena, czy zespołu „2+1” - takimi słowami prezenterzy Agnieszka Boicheńska i Bartosz Klamczyński zaprosili publiczność do drugiej części Akademii. Swoje umiejętności pokazali wokaliści: Katarzyna Grudzień, Julia Chała, Klaudia Moskal, Karolina Klusek, Michalina Czarnecka, Maja Siepietowska; muzycy: Michał Pitek, Hubert Świątek, Maciej Pitek; tancerze: Aleksandra Staniszewska, Anna Jabłońska, Jan Gajewski, Filip Skrok, Filip Kusik, Patryk Gniaź, Patryk Kałuża, Igor Krajewski, Szymon Macios. Aplauz i radość publiczności były najlepszym podziękowaniem dla szkolnych artystów, którzy tego dnia zaprezentowali się na szkolnej scenie.