Uczniowie klas mundurowych ZS Nr 1 w Opatowie pokazali swą wspaniałą postawę patriotyczną przygotowując uroczystość łączącą dwa bardzo ważne wydarzenia.

1 marca to dla młodzieży mundurówki data symboliczna – rocznica objęcia patronatem wspomnianych klas przez mjr Jacka Kowalika oficera GROMu oraz Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji odbyła się w ZS Nr 1 w Opatowie uroczystość, na którą przybył przyjaciel klas mundurowych pan mjr J. Kowalik, instruktorzy Grupy Reagowania Antykryzysowego, dyrektor szkoły pan Tomasz Świątek, nauczyciele i uczniowie. Przedstawiciele klasy I Liceum Służb Mundurowych zaprezentowali program artystyczny przygotowany przez p. Edytę Gwoździk i p. Marka Frejlicha, którzy koordynują współpracę mundurówki z oficerami GROMu i instruktorami GRAK.

Młodzież oddała hołd ,, żołnierzom wyklętym” prezentując ich sylwetki, wielką odwagę, wierność i poświęcenie dla ojczyzny. Uczniowie podkreślili jak ważny jest szacunek dla przeszłości i historii naszego kraju czyli wartość przekazywanych przez nauczycieli i oficerów GROMu.

Bardzo ważnym elementem tej uroczystości była projekcja filmu ,, Cichociemni. Wywalcz wolność lub zgiń”, będącego wyrazem czci i pamięci o żołnierzach Armii Krajowej walczących o wolność ojczyzny. Pamięć o przeszłości stała się także doskonałym łącznikiem z teraźniejszością, szkoleniu dla komandosów, w którym uczestniczyli uczniowie i nauczyciele ZS Nr 1.

Drugą część tego dnia wypełnił trening oparty na systemie GROM COMBAT, którzy poprowadzili oficerowie GROM ,,Chlor” i ,,Brzoza”. Uczniowie klas mundurowych stali się w ten sposób uczestnikami znakomitej lekcji historii, patriotyzmu, obrony i walki wręcz czyli tych elementów, które były stałymi punktami szkolenia komandosów.