Dzień Otwarty dziś na Górce, zaraz tu przybędziesz wkrótce… Takimi słowami gospodarze witali gości przybyłych na Dzień Otwarty do Zespołu Szkół nr 1 w Opatowie. Ponad pięciuset tegorocznych absolwentów szkół podstawowych z powiatu opatowskiego, a także spoza jego granic, odwiedziło Szkołę na Górce. Ósmoklasiści mogli zapoznać się z bogatą ofertą kierunków kształcenia w najpopularniejszej szkole średniej w powiecie opatowskim, zwiedzić budynek, ale przede wszystkim, aby porozmawiać z uczniami i nauczycielami tej szkoły.

Kochani, cieszy mnie tak duże zainteresowanie szkołą, którą mam zaszczyt kierować – powiedziała Magdalena Gdowska, dyrektor tutejszej placówki. Mam nadzieję, że spośród niezwykle bogatej oferty edukacyjnej każdemu uda się wybrać kierunek kształcenia po linii jego zdolności i zainteresowań. Szkoła gwarantuje nie tylko bardzo wysoki poziom nauczania, o czym świadczą coroczne wyniki egzaminu maturalnego i egzaminów zawodowych, ale również naukę w profesjonalnych pracowniach zawodowych. Nauczanie zawodu to nasza pasja poparta kilkudziesięcioletnią tradycją w naszej szkole. Tu spotkacie nauczycieli – wysokiej klasy specjalistów, tu zawiążecie wspaniałe przyjaźnie, tu zdobędziecie wykształcenie i zawód, który zapewni wam przyszłość. Pytajcie o wszystko, co was interesuje. Do zobaczenia we wrześniu.

Zwyczajowo w czasie tego szczególnego dnia nie odbywają się zajęcia dydaktyczne, gdyż młodzież uczestniczy w zajęciach … z gościnności i pragnie pochwalić się już zdobytymi umiejętnościami oraz wiedzą. Pod okiem swych pedagogów uczniowie wszystkich klas prezentowali pracownie i opowiadali o tajnikach zawodów, w których się uczą. Nawet ci ósmoklasiści, którzy już wybrali kierunek kształcenia, po wizycie na Górce, stanęli przed koniecznością ponownego wyboru.

Troje mojego starszego rodzeństwa to absolwenci Liceum Służb Mundurowych – pochwaliła się ósmoklasistka Julia – namawiają mnie do podtrzymania tradycji rodzinnych. Do tej pory nie brałam pod uwagę innego kierunku, ale po dzisiejszej wizycie w szkole rozważę jeszcze naukę w Technikum Reklamy. Chciałabym zarabiać na życie, wykorzystując aplikacje takie jak Instagram albo Tik Tok.

Bardziej zdecydowany okazał się ósmoklasista Jakub – Moi rodzice mają duże gospodarstwo rolne, aby móc nim w przyszłości kierować, muszę zdobyć wykształcenie mechanizatora rolnictwa. Innego kierunku nie biorę pod uwagę.

Młodzież z okolicznych podstawówek miała okazję podejrzeć, jak funkcjonują na co dzień specjalistyczne pracownie: hotelarsko - kosmetyczna, żywienia i usług gastronomicznych, budownictwa, mechanizacji rolnictwa, pojazdów samochodowych oraz logistyczna, a także laboratorium reklamy, grafiki i mediów społecznościowych. Dla ósmoklasistów starsi koledzy przygotowali specjalne pokazy i demonstrację sprzętu, jaki wykorzystują do nauki zawodu.

Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz sprzętu rolniczego i minizoo ze zwierzętami hodowlanymi. Mechanizatorzy rolnictwa zaprezentowali własnego projektu i wykonania pojazd typu Buggy. Technicy pojazdów samochodowych pokazali, między innymi, stanowisko wulkanizacji, ustawiania zbieżność kół, panele mechatroniczne. Z kolei budowlańcy pochwalili się nowoczesnym sprzętem ze swojej branży. Ósmoklasiści mogli wypróbować, jak działa poziomica laserowa, elektronarzędzia, niwelator laserowy oraz zapoznać się z najnowszymi technologiami budowlanymi. Młodym gościom została zademonstrowana również specjalistyczna pracownia spawalnicza. Logistycy z „Górki” natomiast opowiedzieli o transporcie i dystrybucji towarów. Zaprezentowali też specjalistyczny sprzęt, między innymi, działanie drukarki do etykiet z kodów kreskowymi oraz zestaw RIFD. Technicy – żywieniowcy podjęli gości z prawdziwie staropolską gościnnością, częstując własnoręcznie przygotowanymi minideserkami, zaprosili też do pracowni gastronomicznej i pokazali jak wygląda ich praca – nomen omen - od kuchni. W plenerze serwowali kiełbaski z grilla. Zaś technicy hotelarstwa pozwolili pomarzyć o dalekich podróżach, luksusowych hotelach, a na koniec zaprosili do strefy SPA. Technicy reklamy podpowiedzieli, jak profesjonalnie nagrać materiały wideo na potrzeby aplikacji Tik Tok, Instagram czy wykonać fotografię reklamową. Liceum mundurowe zaprosiło uczniów ze szkół podstawowych do miasteczka poligonowego, jakie rozbija podczas szkoleń terenowych w Górach Świętokrzyskich. Swoje umundurowanie i wyposażenie licealiści zaprezentowali w czasie widowiskowej musztry.

Gościnni uczniowie z „Górki” oprócz swych umiejętności zawodowych pochwalili się też zdolnościami artystycznymi - przygotowali program artystyczny, w czasie którego zapoznali gości z legendą dotyczącą powstania szkoły.

Dla wyczerpanych zwiedzaniem gospodarze zaplanowali wspólny piknik i grillowane kiełbaski. Nic przecież tak nie integruje jak wspólny posiłek.