03.04.2023r na warsztatach szkolnych Zespołu Szkół nr 1 w Opatowie uczeń klasy IV Technikum Pojazdów Samochodowych Adrian Rybak zaprezentował pojazd typu BUGGY, którego był pomysłodawcą, konstruktorem i wykonawcą. Prezentacja cieszyła się ogromnym powodzeniem u uczniów zarówno młodszych, jak i starszych klas. Konstruktor zgodził się na zdradzenie... kilku tajemnic związanych z powstaniem pojazdu.

Czy mógłbyś powiedzieć kilka słów o sobie?
Cześć, mam na imię Adrian, jestem uczniem IV klasy Technikum Pojazdów Samochodowych w „Szkole na Górce”. Od dziecka interesowałem się motoryzacją i ona stała się moją pasją. Zawsze biegałem z kluczami i rozkręcałem różne elementy w pojazdach mojego taty,…choć później trudniej było je złożyć 😊.

Skąd pomysł na skonstruowanie Buggy?
Jak wcześniej wspomniałem, interesuję się od dziecka „moto-zabawkami”, choć obecnie troszkę większymi, często oglądałem filmiki, na których prezentowano różne pojazdy do off-roadu: terenówki, zmoty, buggy. Tak zrodziło się moje marzenie, a teraz udało się je zrealizować i zbudować własny Buggy.

Jak przebiegały prace nad powstaniem pojazdu?
Przeglądałem w Internecie wiele projektów, ostatecznie jeden mi się spodobał i trochę się na nim wzorowałem, jednak większość projektu obmyśliłem sam. Cały proces - od koncepcji do montażu - w skrócie można opisać w ten sposób: wziąłem kartkę, długopis, narysowałem kilka linii tak „na oko” i ze szlifierka kątową, stalowymi rurami oraz giętarką rozpocząłem montaż, który właściwie zakończyłem drugiego dnia o 4 w nocy 😊. Nowe koncepcje i rozwiązania powstawały w trakcie montażu, a w ich wykonaniu pomagali mi koledzy. Wszystko odbywało się metodą prób i błędów.

Jakie trudności napotkałeś w czasie realizacji projektu, co stanowiło największe wyzwanie?
Realizacja projektu - marzenia to dobry trening dla cierpliwości i wytrwałości. Nie było żadnego elementu, który by nie dokuczył i nie sprawiłby chociaż małego problemu, momentami byłem bliski rezygnacji. Najwięcej czasu spędziłem na wykonaniu zawieszenia oraz mechanizmu zmiany biegów.

Co sprawiło ci największą satysfakcję?
Największą satysfakcję dało mi oczywiście pierwsze odpalenie silnika.

Jakie plany wiążesz z wykorzystaniem Buggy? Masz już pomysł na kolejny projekt?
Planów mam wiele, zdecydowanie najważniejszy z nich to chęć udziału, jeszcze w tym roku, w rajdach off-roadowych. Kolejny projekt prawdopodobnie będę realizował już w czasie najbliższych wakacji, ale to jeszcze czas pokaże.

Powiedz parę słów, które chciałbyś przekazać młodszym kolegom? 
Wam, koledzy, chciałbym życzyć chęci, wytrwałości i cierpliwości przy realizacji marzeń i tworzeniu własnych projektów. Wszystko, co stworzy się samemu i w dodatku to działa, daje ogromną radość i satysfakcję. Pozdrawiam Adrian.