W ramach innowacji kosmetycznej uczniowie klasy I-ej Technikum Hotelarstwa uczestniczyli w zajęciach z opatowską malarką, absolwentką ASP w Krakowie - panią Teodorą Pawełko - Kwiatkowską. Przyszli hotelarze mieli okazję spotkać wyjątkową artystkę i pedagoga , która maluje pejzaże Opatowa, Sandomierza, kwiaty, martwą naturę oraz anioły, zwane Teodorykami. Jej prace można oglądać w galeriach Polski Południowej. Ulubione techniki malarskie artystki to pastel, tempera, gwasz, akwarela, kolaż, olej i akryl.

Malarka wprowadziła młodzież w arkana sztuki doboru i łączenia barw. Zajęcia miały na celu przygotowanie adeptów hotelarstwa i kosmetologii do wykonywania makijaży, które wymagają od kosmetyczek umiejętności artystycznych takich jak: dostosowanie kolorystyki do typu urody klientki, wydobywanie trójwymiaru twarzy czy podkreślenie atutów i ukrycie mankamentów poprzez zastosowanie odpowiedniej kolorystyki.

Artystka nie tylko opowiedziała o podstawowych barwach i omówiła ich znaczenie, ale również o oddziaływaniu barw na psychikę, wyjaśniła, na czym polega chromatoterapia, podkreśliła też, że świadomość kolorystyczna w kontaktach ludzkich jest bardzo ważna, bo dla człowieka kolor jest życiem. Przybliżyła pojęcie twórczości i znaczenie jej w życiu człowieka. Zachęciła makijażystki do kreatywności i eksperymentów z kolorem, a zaskakiwanie odbiorcy uznała za niezbędny element pracy artysty. Zajęcia uświadomiły młodzieży, że twórca to nie tylko artysta, ale również osoba wykonująca makijaże, robiąca dekoracje np. w lobby hotelowym, recepcji czy pokoju hotelowym.

W trakcie spotkania można było podziwiać prace malarki związane z tematyką jesienną
i barwami jesieni: ,,Anioł obfitości” i „ Negatywne uczucia w słońcu…”, co okazało się wyjątkową atrakcją dla uczniów.

Podczas spotkania kosmetolog – pani Katarzyna Smolarska wykonała przykładowy makijaż
w kolorystyce jesieni, do którego młodzież zaproponowała poszczególne elementy garderoby, które dopełniły stylizację.

Były to pierwsze z zajęć rozpoczynających cykl spotkań młodych hotelarzy z artystą związanym
z Opatowem. Poruszone treści oraz cenna wiedza przekazana przez malarkę zostanie wykorzystana przez młodych hotelarzy w przyszłości podczas twórczego wykonywania makijażu oraz świadczenia usług podstawowych i dodatkowych w hotelu.