W dniach 26.05.21 - 15.06.21 uczniowie klas drugich Technikum Logistycznego z Zespołu Szkół nr 1 w Opatowie odbyli praktyki zagraniczne w hiszpańskim porcie w Sewilli, które zorganizowane zostały przez " Fundację Efekt Motyla" w ramach projektu nr 2019-1-PL01-KA102-063376 "Innowacje na Wyspach Brytyjskich". Celem pobytu było nabycie wiedzy oraz kompetencji praktycznych z dziedziny logistyki, poznanie innego kraju, oraz podwyższenie umiejętności z zakresu języka angielskiego.

Praktyki przebiegały w portach Sewilli, Gwadalkiwir i Kadyksu, przedsiębiorstwach powiązanych z transportem morskim i rzecznym oraz w salach ośrodka Inturjoven i auli Nervion, gdzie młodzież pracując pod okiem wykwalifikowanej kadry, na profesjonalnych programach komputerowych rozwiązywała zadania związane z logistyką w transporcie, tworzyła biznesplany, poznawała obowiązujące dokumenty oraz rozwiązywała testy sprawdzające ich poziom wiedzy i umiejętności. Podczas zajęć w portach w sposób praktyczny logistycy zaznajamiali się z problemami transportu rzecznego i morskiego - poznawali maszyny i urządzenia stosowane w transporcie, rodzaje używanych kontenerów, zasady bezpieczeństwa, urządzenia używane w pracy portu, rodzaj transportowanych towarów, a także sposoby załadunku oraz łączenie transportu rzecznego, morskiego i kolejowego w jedną sieć mającą na celu jak najsprawniejszy obieg towarów. W czasie wizyty na Wydziale Nauk o Morzu na Uniwersytecie w Kadyksie uczestniczyli w zajęciach podczas których odbyli praktyki na symulatorach nawigacji w parach lub małych grupach. Podczas symulacji skonfigurowali dany typ łodzi, strefę nawigacji oraz ćwiczyli różnorodne manewry. Odwiedzili i obejrzeli również latarnię morską Faro de Chipiona jako jeden z elementów transportu morskiego.
W czasie wolnym uczestnicy poznawali przepiękną Sewillę, chodzili po cudownych ogrodach miasta, zwiedzali zabytki - Złotą Wieżę, pałac na Placu Hiszpańskim, katedrę na Placu Giralda, Alkazar i jego ogrody, Muzeum Sztuk Pięknych, Muzeum Wojska oraz mnóstwo pięknych budowli znajdujących się w starych dzielnicach miasta. Ciekawym doświadczeniem były także odwiedziny targów w dzielnicy Sewilli Triana oraz cotygodniowego pchlego targu pełnego staroci i niespotykanych przedmiotów.
W weekendy uczniowie spędzali czas na wycieczkach do hiszpańskich miast - Grenady - miasta położonego na wysokości kilkuset metrów nad poziomem morza pełnego wspaniałych zabytków i godnego hiszpańskiego przysłowia "kto nie widział Grenady ten niczego nie widział", gdzie znajduje się Alhambra - warowny zespół pałacowy, arcydzieło architektury arabskiej a także wiele innych zabytkowych obiektów. W Maladze logistycy mogli podziwiać Muzeum Picassa, Alcazabę, Teatro Romanum czy Katedrę Wcielenia.
Podczas wycieczek uczniowie mogli również cieszyć się piękną plażą i słońcem nad oceanem.
W ramach poznawania kultury kraju degustowali również potrawy kuchni hiszpańskiej - słynne tapas, paellę, słodycze i owoce morza.
Odbycie praktyk umożliwiło uczniom podniesienie swojej atrakcyjności na krajowym i zagranicznym rynku pracy. Zajęcia były ciekawe i przydatne a a przygotowanie i postawa uczestników była wysoko oceniana przez zagranicznych trenerów. Logistycy mieli możliwość sprawdzić swoje zdolności do pracy i codziennego funkcjonowania, stosować zdobytą wiedzę w praktyce, wzbogacić się o nowe doświadczenia. Prowadzenie zajęć w języku angielskim wpłynęło na doskonalenie umiejętności językowych.
Praktyki zakończone zostały uroczystym rozdaniem certyfikatów potwierdzających udział w zajęciach. Uczniowie otrzymają także dokument Europass Mobilność, który ma na celu prezentowanie umiejętności zawodowych i kompetencji w sposób czytelny i przejrzysty we wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz służy do potwierdzenia okresów nauki lub szkolenia, odbywanych w innym kraju europejskim w ramach wyjazdu zorganizowanego.