Uczniowie klas Liceum Służb Mundurowych im. płk Jana Piwnika „Ponurego” z Zespołu Szkół numer 1 w Opatowie po raz kolejny uczestniczyli w „Memoriale pamięci Żołnierzy JW Grom”, który zorganizowała Fundacja Grom Combat. 50 osobowa grupa uczniów wyruszyła do Warszawy na 36-godzinne szkolenie pod opieką wychowawców pani Edyty Gwoździk, pana Józefa Komisarka, pani Marzeny Kaczor oraz pana Tomasza Świątka. Bardzo ważnym aspektem wydarzeń organizowanych przez Fundację i jej prezesa mjr Jacka Kowalika, jest przekazywanie młodym ludziom treści patriotycznych i szacunku wobec przeszłości. Dlatego pierwszym elementem była wizyta na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, gdzie uczniowie zapalili znicze na grobach twórcy i pierwszego dowódcy JW GROM gen. S. Petelickiego oraz współtwórcy tej jednostki płk Leszka Drewniaka. Młodzież mundurówki uczy się od najlepszych i dlatego z wielką radością spotkali się z płk Piotrem Gąstałem dowódcą JW GROM w latach 2011- 2016, uczestnikiem misji stabilizacyjnych na Haiti, Bałkanach, Iraku i Afganistanie. Na spotkaniu płk Gąstał przedstawił historię jednostki GROM, najważniejsze misje, w których uczestniczyła, mówił też o jej wyposażeniu i ćwiczeniach. Opowiedział także o tym, jakie trzeba spełnić wymogi, aby przejść selekcję i kolejne szkolenia, w których uczestniczą operatorzy GROMu – powiedziała pani Edyta Gwoździk. Kolejnym elementem szkolenia był ulubiony trening młodzieży z mjr Jackiem Kowalikiem, dzięki któremu uczniowie doskonalą swoje umiejętności smoobrony systemu GROM COMBAT. Wielkie emocje i ogromne zainteresowanie wzbudził kolejny element Memoriału, czyli szkolenie w Centrum Wspinaczkowym „Murall”, które dysponuje 150 drogami wspinaczki o zróżnicowanym stopniu trudności. Młodzież poznała podstawowe operacje sprzętowe i uzyskała informacje dotyczące korzystania z autoasekuracji. Po części teoretycznej przyszedł czas na część praktyczną, podczas której podekscytowani uczniowie skorzystali z wszystkich form wspinania, zarówno na ściance sportowej, jak też na ścianie boulderowej. Mieli także okazję, by zmierzyć się z grawitacją w strefie Fun Climb. Kilkunastometrowe ścianki, po których wspinali się uczniowie mundurówki były dla nich znakomitą okazją do zmierzenia się nie tylko z wysokością, ale również z własnymi słabościami. Młodzież uczestniczyła w spotkaniu z byłym operatorem JW GROM kpt. Robertem Kulikiem (autorem książki „Odludek. Solitary Soldier”). Kpt Kulik opowiadał o swoich przeżyciach i doświadczeniach z czasów służby w GROMie, misjach w Iraku i Afganistanie. Podkreślał, że aby zostać żołnierzem wojsk specjalnych potrzebna jest kondycja fizyczna i psychiczna, silny charakter, ale także dobra znajomość języków obcych. Podczas ogniska będącego ostatnim elementem wizyty w Warszawie, odbyło się podsumowanie wszystkich etapów szkolenia, wręczenie przez majora Jacka Kowalika certyfikatów potwierdzających zaliczenie tego szkolenia oraz gadżetów militarnych. Młodzież nie kryła radości i zadowolenia z wyjazdu na „Memoriał”- powiedziała dyrektor szkoły Magdalena Gdowska. Dla Konrada Góry, który swoja przyszłośc planuje związać z mundurem, to już kolejne ważne szkolenie. Podobne emocje towarzyszyły Bartkowi Dudzie, który rozmawiał z byłymi operatorami GROMu już po zakończonych z nimi spotkaniach. Zarząd Fundacji Grom Combat przygotowuje dla młodzieży z klas Liceum Służb Mundurowych kolejną niespodziankę.