Zespół Szkół nr 1

Zespół Szkół nr 1

technik żywienia i usług gastronomicznych

technik pojazdów samochodowych

technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki

technik budownictwa

technik hotelarstwa

technik logistyk

liceum ogólnokształcące - klasa służb mundurowych

szkoła branżowa I stopnia

Previous Next

Mundurówka na „Manewrach GROM COMBAT”

Od dziewięciu lat młodzież klas mundurowych ZS nr 1 w Opatowie uczestniczy

w „Manewrach GROM COMBAT” w Ośrodku Szkoleniowym DWD „Gołoborze” położonym w Górach Świętokrzyskich. Szkolenie zostało przeprowadzone przy współpracy UKS „Komandos” z Fundacją GROM COMBAT i jej prezesem panem mjr Jackiem Kowalikiem oraz absolwentami klas mundurowych- obecnie podchorążymi uczelni wojskowych.

120 osobowa grupa pod opieką nauczycieli: pani Edyty Gwoździk, pana Józefa Komisarka, pana Tomasza Świątka, pana Pawła Weselaka, pana Dawida Patra, pani Marzeny Kaczor miała okazję sprawdzić swoje możliwości i kondycję, uczestnicząc w niezwykle atrakcyjnych zajęciach. Program tegorocznego szkolenia był bardzo bogaty i urozmaicony, uczniowie uczestniczyli min. w szkoleniu wodnym, systemu GROM COMBAT, zajęciach z czarnej taktyki, pomocy medycznej, ratownictwa wodnego oraz posługiwania się mapą i busolą w terenie. Nowością były zajęcia dotyczące pracy

w Służbie Więziennej. Zajęcia na poszczególnych punktach poprowadzili doświadczeni instruktorzy Fundacji GROM COMBAT operatorzy JW GROM mjr Jacek Kowalik i Marcin Sikora oraz por. Adam Szela, ratownik pan Marek Borkowski, a także podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej we Warszawie, Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi, Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu i Wyższej Szkoły Wymiaru Sprawiedliwości w Kaliszu. Gościem specjalnym IX edycji Manewrów była pani Monika Żabicka reprezentująca Stowarzyszenie Pamięci Ponury - Nurt, która przybliżyła młodzieży historię Cichociemnych Żołnierzy Armii Krajowej, a w szczególności płka Jana Piwnika „Ponurego”, co jest niezwykle istotne - powiedziała p. Edyta Gwoździk - w kontekście przyjęcia przez szkołę imienia tego wspaniałego bohatera.

Młodzież uczestniczyła także w konkursie wiedzy o Żołnierzach Cichociemnych

oraz złożyła hołd patronowi szkoły „Ponuremu” i jego żołnierzom, zapalając znicze

w miejsce pochówku płk Jana Piwnika w Klasztorze Cystersów w Wąchocku oraz przy kaplicy na Wykusie.

Manewry GROM COMBAT” wzbogaciły młodzież mundurówki o kolejne doświadczenia doskonalące ich umiejętności. Pan mjr Kowalik podsumowując szkolenie podkreślił swój podziw dla energii i zapału uczniów mundurówki, których obserwuje od kliku lat i zaprosił do udziału w kolejnych przedsięwzięciach, które będą realizowane z Fundacją GROM COMBAT. Wszyscy otrzymali certfikaty i survivalowe karty przetrwania, a osoby wyróżniające się na poszczególnych punktach szkoleniowych zostały nagrodzone min. książkami autorstwa operatora GROMu pana Roberta Kulika. Dyrektor szkoły pani Magdalena Gdowska wypowiadając się o działaniach, w których uczestniczą uczniowie klas mundurowych, podkreśliła swą radość z ogromnej popularności tego kierunku - dla mnie jako dyrektora szkoły, to wspaniałe uczucie, że tak liczna grupa młodzieży uczy się na tym kierunku. Znakomita współpraca z Fundacją GROM COMBAT i mjr Jackiem Kowalikiem oraz ogromne zaangażowanie nauczycieli - wychowawców klas mundurowych i absolwentów mundurówki to dla mnie powód do wielkiej dumy.