W ramach Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Biblioteka Narodowa przygotowała kolekcje tematyczne zawierające lektury, zarówno obowiązkowe jak i uzupełniające, znajdujące się na domenie publicznej polona.pl . Kolekcje dostępne są pod poniższymi linkami:

 

Lektury szkolne. Część 1. Szkoły podstawowe

Lektury szkolne. Część 2. Szkoły ponadpodstawowe

W obu kolekcjach znalazło się łącznie 212 publikacji.

Dodatkowo przygotowano także 70 audiobooków lektur i klasyki literatury, ponad 1200 e-booków publikacji z domeny publicznej oraz kolekcję tematycznych materiałów pomocniczych dla szkół, pozwalających na prowadzenie zajęć online. Dostęp do wszystkich tytułów jest darmowy i nie wymaga logowania w serwisie. Publikacje w formatach MOBI, EPUB i PDF można pobierać z POLONY a po pobraniu korzystać z nich bez konieczności dostępu do internetu.