Społeczność szkolna Liceum Ogólnokształcącego, Technikum oraz Szkoły Branżowej I stopniaim. płk. Jana Piwnika „Ponurego” w Zespole Szkół nr1 w Opatowie uczestniczyła dziw niezwykłej uroczystości łączącej dwa ważne wydarzenia - 104 rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości z Uroczystym Ślubowaniem Klas Pierwszych.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością Przewodnicząca Rady Powiatu Opatowskiego pani Bożena Kornacka, członek Zarządu Powiatu pan Andrzej Gajek, Przewodnicząca Rady Rodziców pani Jolanta Baran, dyrektor ZS nr1 pani Magdalena Gdowska oraz Kierownik Warsztatów Szkolnych pan Jerzy Lulin. Salę widowiskową OOK wypełniła licznie przybyła młodzież z klas pierwszych wraz z wychowawcami i nauczycielami. Pani dyrektor Magdalena Gdowska w swoim wystapieniu podkresliła fakt symbolicznego znaczenia tej uroczystości dla uczniów klas pierwszych, bowiem to wlaśnie złożenie Ślubowania powoduje, że od tej chwili stają się w pełni częścią społeczności szkolnej. Pani dyrektor skierowała swoje słowa do zgromadzonej młodzieży, życząc im wielu sukcesów i jak najlepszych wyników w nauce oraz powodzenia w tym roku szkolnym. Wiele ciepłych słów na temat szkoły, nauczycieli i uczniów przekazała Przewodnicząca Rady Powiatu Opatowskiego pani Bożena Kornacka. Podkreśliła w swym wystąpieniu, że Zespół Szkół nr1 cieszy się każdego roku największym powodzeniem wśród absolwentów szkół podstawowych, którzy licznie dokonują właśnie takiego wyboru szkoły, w której będą kontynuowac swą naukę. Natomiast Przewodnicząca Rady Rodziców pani Jolanta Baran zwróciła sie do uczniów, aby pamiętali, że czas nauki w szkole średniej to okres wytężonej pracy, zdobywania wiedzy i umiejętności, ale także nawiązywania przyjaźni, co po latach pozostawia najwspanialsze wspomnienia.

Konferansjerzy Agnieszka Bocheńska i Bartosz Klamczyński podkreślali w swych wypowiedziach, aby uczniowie klas pierwszych pamiętali, że mają w starszych kolegach i koleżankach wsparcie i mogą zawsze liczyć na ich pomoc.

Przygotowane na tę okazję wzruszjące widowisko patriotyczne ,,Jest taki kraj" pod kierunkiem pani Edyty Gwoździk, pani Ewy Cybuli i pani Moniki Masternak, wprowadziło widzów w nastrój zadumy i stało się dla młodzieży znakomitą lekcją historii i patriotyzmu. Młodzi artyści zaprezentowali swoje talenty recytatorskie, wokalne i taneczne. Widzowie mogli usłyszeć między innymi wiersze C.K. Norwida, fragment ,,Pana Tadeusza''oraz ,, Dziadów'' cz. III Adama Mickiewicza, utwory wokalne: ,, Miejcie nadzieję'', ,, Taki kraj'', ,, Biały krzyż'', ,, Opjczyzno ma''. W przedstawieniu udział wzięli : Sylwia Kurasińska, Konrad Góra, Zuzanna Cebula, Wiktoria Sendrowicz, Anna Lipiec, Ewa Wyrzykowska, Natalia Słapek, Natalia Lis, Kaja Maj, Jan Gajewski, Patryk Gniaź, Grzegorz Kotkowski, Klaudia Moskal, Katarzyna Grudzień, Oliwia Płeszka, Karoliona Klusek, Natalia Słomka, Marcel Maziarz, Jacek Zdyb, Jakub Czyż, Konrad Góra, Patryk Zieliński, Michał Suska, Julia Mruk, Ewa Smolińska, Bartosz Grzesik, Damian Wiśniewski, Hubert Roszczypala, Magdalena Cedrowicz, Marcelina Janicka, Natalia Zawada, Wiktor Świątek, Jakub Duda.