Bohaterem kolejnego z cyklu wywiadu jest Pan Tomasz Świątek, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Opatowie w latach 2012 – 2014, nauczyciel historii, z sukcesem łączył umiejętność kierowania największym zespołem szkół ponadgimnazjalnych w powiecie opatowskim ze swoimi pasjami:

historią, muzyką, sportem i wielką miłością do przyrody, wielbiciel muzyki Morrisona i Hendrixa, zarażał młodzież swoimi zainteresowaniami, bo według niego muzyka likwiduje wszelkie bariery.

tomek sw

Jak wspomina Pan pracę dyrektora „Szkoły na Górce" ?

Oczywiście wspominam ten czas bardzo dobrze i zawsze z pewnym wzruszeniem. Przyznaję, że trwało to tylko 2,5 roku (lipiec 2012 – grudzień 2014), tak więc najkrócej ze wszystkich dotychczasowych szefów naszej szkoły, ale rzeczywiście był to dla mnie czas ciężkiej pracy, zupełnie nowych doświadczeń i zmiany perspektywy patrzenia na szkołę. Zarządzanie szkołą to taki okres mojego życia zawodowego, który wymagał ode mnie większej odpowiedzialności, większego poświęcenia - to czas,  gdzie szkoła rzeczywiście była dla mnie drugim, a czasami pierwszym domem. Zostałem szefem szkoły, nie mając wcześniej doświadczenia jako, np.: wicedyrektor, co czasami mnie przerażało. Jednak pracowałem z ludźmi, których znałem od lat i na których mogłem liczyć. To jak tu nie wspominać miło kierowania takim  zespołem  fantastycznych ludzi.

Jakie były Pana najważniejsze cele jako szefa największej szkoły w powiecie?

Gdy przejąłem ster po Panu dyrektorze Stanisławie Łukasiku, na pewno najważniejszym celem dla mnie było nie zahamować rozwoju szkoły, a nawet przyspieszać go. W pierwszym roku pracy musiałem się zmierzyć z ówczesną reformą szkolnictwa, w tym zawodowego. Wymagała ona dużo pracy i to na wielu płaszczyznach, zarówno ze strony dyrekcji, jak i nauczycieli. Jednak dzięki wspólnemu wysiłkowi udało jej się sprostać. Innym moim celem,  było zabiegania o budowę przy szkole profesjonalnej sali gimnastycznej i remontu bloku sportowego, warsztatów i internatu. Ten cel zaczynałem realizować. Ponieważ jednak po wyborach samorządowych zostałem radnym powiatowym i nie mogłem łączyć tej funkcji z fotelem dyrektorskim, dlatego zabiegałem o wspomnianą inwestycję już z innej, samorządowej pozycji. Bardzo mnie cieszy, że  za pierwszej kadencji pani dyrektor Magdaleny Gdowskiej to wielkie przedsięwzięcie zostało zrealizowane. Za mojej kadencji uruchomiono nowy kierunek kształcenia – technik mechanizacji rolnictwa oraz nawiązano ścisłą współpracę z majorem Jackiem Kowalikiem  i Fundacją Grom Combat, patronującej Liceum Służb Mundurowych, które stało się od roku 2013 jednym ze znaków rozpoznawczych szkoły.

Z jakim najtrudniejszym zadaniem musiał się Pan zmierzyć ?

Trudno na to pytanie odpowiedzieć. Wydaje mi się, że niż demograficzny i wynikająca z niego konkurencja o każdego ucznia wymagały zaangażowania się wszystkich w organizację corocznej kampanii promocyjnej, poświęcanie dodatkowego czasu, środków i sił, moich i nauczycieli, to było i jest cały czas najtrudniejsze. Szkoła ucząca zawodów musi być nowoczesna i atrakcyjna dla młodych ludzi, by dawać im nie tylko poczucie, ale i gwarancję, że zdobędą tu wykształcenie i zawód, który otworzy im drogę do kariery zawodowej. Uważam, że to mi się udało realizować, co z powodzeniem kontynuują obecne władze szkoły.

Czego życzyłby Pan społeczności szkolnej z okazji jubileuszu ?

Życzę, przede wszystkim, utrzymania tej niepowtarzalnej atmosfery, jaka towarzyszy pracy, nauce i relacjom koleżeńskim. Trudno mi ją zdefiniować, ale każdy uczeń i pracownik, niezależnie od stanowiska, wie, co mam na myśli. Szkoła to nie tylko instytucja, ale przede wszystkim ludzie, którzy tworzą dla danego miejsca charakterystyczną atmosferę. „Szkoła na Górce” zawsze z niej słynęła. I tego Ci życzę, Kochana Szkoło!

268.02.14grom 003

1. Uczniowie „Mundurówki” inaugurują współpracę z GROM-COMBAT, wiosna 2013