Zespół Szkół nr 1

Zespół Szkół nr 1

technik żywienia i usług gastronomicznych

technik pojazdów samochodowych

technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki

technik budownictwa

technik hotelarstwa

technik logistyk

liceum ogólnokształcące - klasa służb mundurowych

szkoła branżowa I stopnia

Previous Next

Regionalny Program Zdrowotny w zakresie zapobiegania i wczesnego wykrywania cukrzycy typu drugiego

Drodzy rodzice,

Nasza szkoła aktywnie przyłączyła się do wsparcia w projekcie pn.: Regionalny Program Zdrowotny w zakresie zapobiegania i wczesnego wykrywania cukrzycy typu drugiego – jest to projekt kierowany przede wszystkim do osób zdrowych, a wszelkie działania są realizowane po to, aby zapobiec zachorowaniu na cukrzycę w przyszłości.

Cukrzyca typu 2 jest chorobą, która dotyka coraz szerszą część społeczeństwa. W Polsce cierpi na nią ponad 3 miliony osób, a liczba ta stale rośnie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w przeciągu 10 kolejnych lat będzie ona jedną z głównych przyczyn zgonów populacji ludzkiej. Pogłębiający się problem jest wynikiem wielu składowych, przede wszystkim nadwagi, niewystarczającej aktywności fizycznej oraz złych nawyków żywieniowych. Według danych publikowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia (na podstawie publikacji poszczególnych UW) wyraźnie widać, że w województwie świętokrzyskim, szybciej niż na tle Polski, rośnie liczba osób chorujących na cukrzycę typu 2, oraz osób obarczonych ryzykiem zachorowania na to schorzenie.

Wychodząc na przeciw problemowi, Uzdrowisko Busko Zdrój S.A. realizuje projekt pn. „Regionalny Program Zdrowotny w zakresie zapobiegania i wczesnego wykrywania cukrzycy typu drugiego” współfinansowane ze środków Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020. Celem głównym programu jest ochrona zdrowia oraz poprawa świadomości w zakresie profilaktyki cukrzycy, nadwagi i otyłości wśród mieszkańców województwa świętokrzyskiego poprzez przeprowadzenie interwencji edukacyjno-zdrowotnej do 2020 roku w grupie osób w wieku 45-64 lat.

Program badań przesiewowych oraz późniejsze etapy to największe tego typu przedsięwzięcie w Polsce i jedno z większych realizowanych w Europie. W pierwszym etapie planowane jest dotarcie do grupy aż 241 680 osób w wieku 45-64 lat stanowiących około 70% całej populacji województwa.

Zdrowie i życie mieszkańców województwa świętokrzyskiego to nasz wspólny priorytet, dlatego zdecydowaliśmy się dołączyć do działań zachęcających mieszkańców naszego regionu do wzięcia udziału w projekcie. W pierwszym etapie realizowane są badania przesiewowe polegające na wywiadzie kwestionariuszowym (formularz FINRISK). Ważne jest, aby podczas wywiadu udzielić rzetelnych informacji, gdyż na jego podstawie określane jest ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. To szybkie działanie nie zajmie więcej niż 2 minuty, a może zmienić mieć wymierny wpływ na jakość dalszego życia. W kolejnych etapach prowadzone będą badania medyczne, konsultacje dietetyczne oraz indywidualne, a także grupowe zajęcia z trenerem/fizjoterapeutą. Wszystkie działania, w ramach projektu, kierowane do mieszkańców województwa świętokrzyskiego są i będą całkowicie bezpłatne.

Chcąc zapewnić możliwość wypełnienia formularza zgłoszeniowego FINRISK przez wszystkich mieszkańców opracowano kilka wariantów:

Wypełnienie kwestionariusza na stronie internetowej projektu www.bezcukrzycy.uzdrowiskobusko.pl

Bezpłatna infolinia telefoniczna obsługująca projekt – 41 375 72 06

Pobranie kwestionariusza w budynku starostwa/urzędu gminy lub w innym miejscu (wykaz placówek dostępny na stronie https://bezcukrzycy.uzdrowiskobusko.pl/punkty-odbioru-formularzy-zgloszeniowych/ ) , wypełnienie, a następnie wrzucenie go do urny w miejscu pobrania

Na bieżąco będziemy przekazywać dalsze informacje o projekcie. WYBIERZCIE ŻYCIE BEZ CUKRZYCY I WŁĄCZCIE SIĘ W AKTYWNĄ WALKĘ O ZDROWIE.

Komunikat starostwa Adobe PDF Logo4

Treść programu Adobe PDF Logo4

Uwaga konkurs,

zachęcamy wszystkich mieszkańców województwa świętokorzyskiego do wzięcia udziału w konkursie, którego głównym celem poprawa jakości zdrowia mieszkańców. W ramach konkursu, przewidziano atrakcyjne nagrody pieniężne oraz rzeczowe. Są to między innymi bony na zajęcia edukacyjne lub sportowe dla dzieci i dorosłych lub drony, hulajnogi elektryczne, laptopy, tablety, smartphony i wiele innych. Do każdej nagrody rzeczowej przewidziano dodatkowo bon finansowy. Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się na stronie internetowej pod adresem www.bezcukrzycy.uzdrowiskobusko.pl/konkurs/   Poniżej znajdziecie Państwo szczegółowe informacje o przewidzianych nagrodach.

Głównym celem projektu jest poprawa świadomości w zakresie profilakty cukrzycy wśród mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Liczymy, że poprzez zabawę konkursową aktywnie włączycie się Państwo do tej szczytnej inicjatywy.

 
Projekt Regionalny Program Zdrowotny w zakresie zapobiegania i wczesnego wykrywania cukrzycy typu 2 jest współfinansowany ze środków Unii Euroipejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na tala 2014-2020

Projekt skierowany wyłącznie do osób z województwa świętokrzyskiego - przepraszamy, jeżeli trafił do złego adresata.


 

KATEGORIA 1

 • Deskorolka elektryczna Kawasaki KXPRO10.0A o wartości 1000 zł oraz bon do wykorzystania na dowolne zajęcia edukacyjne lub sportowe o wartości 1000 zł,
 • Smartwatch Samsung Galaxy Watch 46mm o wartości 1000 zł oraz bon do wykorzystania na dowolne zajęcia edukacyjne lub sportowe o wartości 1000 zł,
 • Słuchawki Bezprzewodowe BEATS BY DR. DRE Solo3 o wartości 1000 zł oraz bon do wykorzystania na dowolne zajęcia edukacyjne lub sportowe o wartości 1000 zł.
 
Obrazek posiada pusty atrybut alt;
               plik o nazwie kategoria-1-1024x226.jpg

KATEGORIA 2

 • Rower Leader Fox Factor o wartości 1500 zł oraz bon do wykorzystania na dowolne zajęcia edukacyjne lub sportowe o wartości 1500 zł,
 • Smartphone Samsung Galaxy S9 SM-G960F o wartości 1500 zł oraz bon do wykorzystania na dowolne zajęcia edukacyjne lub sportowe o wartości 1500 zł,
 • Dron Xiaomi FIMI A3 o wartości 1500 zł oraz bon do wykorzystania na dowolne zajęcia edukacyjne lub sportowe o wartości 1500 zł.
 
Obrazek posiada pusty atrybut alt;
               plik o nazwie kategoria-2-1024x263.jpg

KATEGORIA 3

 • Hulajnoga elektryczna Xiaomi MiJia M365 o wartości 2000 zł oraz bon do wykorzystania na dowolne zajęcia edukacyjne lub sportowe o wartości 2000 zł,
 • Tablet Samsung Galaxy TAB S5e o wartości 2000 zł oraz bon do wykorzystania na dowolne zajęcia edukacyjne lub sportowe o wartości 2000 zł,
 • Laptop ACER Aspire 3 o wartości 2000 zł oraz bon do wykorzystania na dowolne zajęcia edukacyjne lub sportowe o wartości 2000 zł.