W dniu 18 października 2013 r. w Zespole Szkół nr 1 w Opatowie odbyły się warsztaty kulinarne dla uczniów Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych. Mistrzem ceremonii był szef kuchni kieleckiej restauracji Monte Carlo pan Paweł Ptaś. W pierwszej części spotkania uczniowie obserwowali profesjonalny pokaz przygotowania zalewajki świętokrzyskiej i medalionów wieprzowych ze szpinakiem zapiekanych z serem oraz poznali zasady procesu technologicznego przetwarzania surowców w produkt gotowy. Kolejnym etapem warsztatów kulinarnych było samodzielne wykonanie wylosowanych przez zespoły uczniów potraw.

12.10.2013 o godzinie 9:00 na Opatowskim rynku odbył się oficjalny start IX edycji rajdu Bałtowskie Bezdroża. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Starosta Opatowski Bogusław Włodarczyk, Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Kazimierz Kotowski oraz Burmistrz Miasta Opatowa Andrzej Chaniecki. Sobotni Rajd cieszył się dużym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców miasta ale również młodzieży z Zespołu Szkół Nr 1 w Opatowie. Uczniowie licznie zgromadzili się w ten sobotni poranek na rynku aby podziwiać terenowe samochody oraz umiejętności uczestników podczas jazdy po wzniesieniach, rowach, terenach błotnistych i piaszczystych.

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony był w Zespole Szkół Nr 1 w sposób bardzo uroczysty. W dniu 11.10.2013 r. odbyła się akademia, w której uczestniczyła cała społeczność szkoły oraz zaproszeni goście: wicestarosta opatowski - Gustaw Saramański, kierownik wydziału oświaty - Marek Gołasa, przewodnicząca Komitetu Rodzicielskiego - Stanisława Papaj oraz prezes ZNP - Andrzej Soroka. Wicestarosta Gustaw Saramański życzył zebranym nauczycielom wielu sukcesów w pracy zawodowej i tego, aby wysiłek włożony w kształcenie i wychowanie młodzieży zaowocował zrozumieniem i satysfakcją wychowanków, a ich osiągnięcia były powodem do dumy i zadowolenia. Życzenia złożył również dyrektor szkoły - Tomasz Świątek oraz zaproszeni goście.

W dniu 02 października 2013 roku na terenie Zespołu Szkół Nr 1 w Opatowie odbyły się eliminacje szkolne XVI Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Żywności. To przedsięwzięcie skierowane było do wszystkich uczniów z klas o profilu Technik żywienia i usług gastronomicznych. Organizatorem Olimpiady był Wydział Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego im. J.J. Śniadeckich w Poznaniu. Podstawowym założeniem tego projektu edukacyjnego było kształtowanie zainteresowań naszych uczniów strukturą procesu produkcji żywności oraz nowoczesnymi technologiami żywienia stosowanymi w przemyśle spożywczym – powiedziała Monika Wicha nauczycielka biologii w tej placówce oświatowej.